Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mitä kaikkkea mielestäsi 8-vuotiaan

Vierailija
06.05.2013 |

tulisi osata? Nukkua yönsä? Käydä ilman temppuilua nukkumaan? Olla hetki yksin kotona? Uskoa kerrasta ilman kysymystä, miks pitää? Olla jankkaamatta? 

Mietin vain kun taitaa täällä olla keskimääräistä hankalmpi lapsi.

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
06.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan terveeltä lapselta kuulostaa. Pidä itse vain linja äläkä anna periksi jankkauksen edessä. "Miksi" on hyvä kysymys. Anna selvä vastaus ja pidä se.

Vierailija
2/8 |
06.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä meidän 8v osaa nukkua yönsä mutta muuten kuulostaa ihan tutulta :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
06.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lapset on kaikki yksilöitä ja kehittyvät eri tahdissa. Meilä 8-vuotiaan on välillä vaikea nukahtaa, muistaa asioita kuten läksyt, jumppavaatteet ja kouluun lähtö ajoissa. On hieman haaveiluun taipuvainen vaikka onkin älykäs ja taitava. Jankkaamista ja kiukutteluakin esiintyy.

 

Kannattaa keskittyä lasta ajatellessa aina 90-prosenttisesti positiivisiin puoliin ja suhtautua niihin ärsyttäviin piirteisiin niin, että ne todennäköisesti helpottavat kun lapsi kasvaa ja jotkut jäävät inhimillisiksi puutteiksi joita meillä kaikilla on. Äärimmäisen helppo lapsi ei välttämättä ole onnellinen lapsi.

Vierailija
4/8 |
06.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="06.05.2013 klo 08:26"]

"Miksi" on hyvä kysymys. Anna selvä vastaus ja pidä se.

[/quote]

Kysymyksiä on myös hyvä pohtia yhdessä, lapsen suusta kun voi tulla aivan uskomattomia oivalluksia.

 

Vierailija
5/8 |
06.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

On hyvä, jos lapsi osaa kysyä miksi. Jankkaaminen kohtuullisessa mittakaavassa on hyväksyttävää ja osittain luonteestakin kiinni. Oma asenne lapseen vaikuttaa paljon suhteeseen. Keskittyisin suhteen kehittämiseen mahdollisimman iloiseksi ja hellläksi. Tuossa iässä univaikeudet eivät ole käsittääkseni eivätkä ainakaan omien lasteni kohdalla normaaleja. Niitä voisi selvitellä asiantuntijan kanssa.

Vierailija
6/8 |
06.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

6 Tämä lapsi ei ole koskaan nukkunut hyvin ja lääkärin mielipide: toiset nukkuvat huonosti ja toiset hyvin. Niikuin aikuisetkin. Muuta apua tai tutkimuksia ei tehty. Että näin.

Jankkaaminen on aika pahaa ajoittain. Ja minulla useampi lapsi joista kukaan muu ei ole tässä mittakaavassa koskaan jankannut. Saattaa myösesittää kysymyksen:Missä me äsken käytiin? Eli ihan kuin ei muistais hetken päästä mitä on tehty.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
06.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="06.05.2013 klo 08:20"]

tulisi osata? Nukkua yönsä? Käydä ilman temppuilua nukkumaan? Olla hetki yksin kotona? Uskoa kerrasta ilman kysymystä, miks pitää? Olla jankkaamatta? 

Mietin vain kun taitaa täällä olla keskimääräistä hankalmpi lapsi.

[/quote]

 

kuulostta täysin tutult a :)

meillä myös 8v neiti, ihan samaa

 

 

mielestäni on hienoa, että lapsi kyseenalaistaa ja ottaa selvää asioista, miksi mitäkin tehdään, mitä merkitsee, jne

itsepäisyys on monessa hyväkin, mutta toki ihan perusasia pitäs mennä tinkaamatta, esim vaatteiden pukeminen, aamutoimet jne

 

rutiinit illalla on hyväksi, samaan aikaan iltapala, itapesut ja sänkyyn, itse luen lapsen kanssa joka ilta, ihan lasten ja nuortenkirjoja, luemme vuoronperään lapsi oman puolen sivun jaq minä sen toisen. lapsi saa hyvän lukutaidon :) vaikka lukee täysin itsekseen kirjoja tosi paljon. tämä mukava iltarauhoittumismenetelmä ja lapsi hetken lukemisen jälkeen vielä on ja sitten nukahtaa.

8v on pieni , ei ole pakko osata olla yksin. nykymaailmassa vanhemmat vaativat jo 4v olemaan itekseen, asumme omakotitaloalueella ja tosiaan hikiseltään 3 v menevät jos jollain pelillä täysin itsekseen.... ei ole normaalia

 

eikä ole sekään, ttä ekaluokkalisen 6-7v täytyy olla kotona iltapäivtä , jopa 5-6 tunti yksin, eikä se 8v ole paljoo sen vanhempi :(

monissa maissa lapset haetaan koulusta työpäivän jälkeen, eli eivät edes saa jäädä yksin, suomessa vaan luullaan, että lapsien on oltava itsenäisiä heti vappaikäisinä....

 

eli ap ihan normaalilta kuulostaa lapsesi, ole huoleti

 

pian ne siitä kasvaa ja sit itketään kun ei mamman seura kelpää :)

 

Vierailija
8/8 |
06.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joo , ehkä tämä on vaan outoa jossain määrin kun on ainoa näistä joka tota tekee. Itse olin jo 7-vuotiaana koulun jälkeen yksin kotona kun en todellakaan halunnut mennä iltapäivä- kerhoon. Kokeilin muutaman kerran enkä viihtynyt. 

Kai se joskus se jankkaaminenkin loppuu, ehkä. 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä viisi viisi