Koiraihmiset - kuivatusta siankorvasta ripulia?
Meidän reilu kolmekuukautinen pieni terrieripentu sai alkuillasta puolikkaan korvan natusteltavakseen ja on nyt sitten pyytänyt useamman kerran ulos kun pakki sekaisin - mitään mahavaivoja ei ole aiemmin ollut, paria eri kuivaruokaa syö plus jauhelihaa, raejuustoa tms. siihen päälle. Eli eiköhän se tuosta possunkorvasta johdu...
Missä kohtaa tosta ripulista tarvitsee huolestua..? Ja voinko antaa ruokaa huomenna ihan normaalisti (neiti tosin kranttu ja vähäruokainen noin niin kuin muutenkin).
Tyhmä minä, kun ei tullut mieleen tarkistaa, että noinkin voi käydä... :(
Kommentit (9)
Siis tarkoitin, että jos on ahnehtinut liikaa syödä kerralla, siitä voi maha mennä sekaisin.
Meillä ei kylläkäön oo menny korvista vatta sekasin, tosin kumpikin otus on sellasii rautavattoi ettei kyllä montaa herkkua oo ollu mistä olisbmennyt. Seuraa tilannetta. Katso että koiruus juo ja jos vatsa on aamulla vielä sekaisin anna hiukan raejuustoa mutta ei muuta. Sit kun vatsa rauhottunu niin normisti ruokaa. Pieni paastopäivä ei tee pahaa.. :) pkaista paranemista!
Monilla koirilla on aika herkkä vatsa ja jos koira syö jotain mihin ei ole tottunut, maha menee sekaisin. Eli ei kannata huolestua vielä :)
Siankorva ei varmaankaan ole ihan parasta koiranmuonaa
Siankorvissa on tosi paljon rasvaa, kyllä siitä voi mennä maha sekaisin.
En ole koiraihminen, mutta eläintarvikekaupassa töissä. KYLLÄ! Siankorvat ovat usein todella hankalia koiran masuille. Monet kyllä ostaa niitä herkuiksi, mutta antaa puolikkaan tai neljäsosan. :)
Siankorvat ovat todella rasvaisia eli vatsa mene helposti ripulille siitä aikuisellakin koiralla. 3-kuukautinen pentu on liian pieni syömään tollasia rasvapommeja. Et vauvallekaan antaisi ensimmäiseksi hampurilaista syötäväksi vai kuinka. Olet varmaan saanut ruokaohjeet kasvattajalta, seuraa niitä. Siitä on melkein kymmenen vuotta kun meillä oli viimeksi pentu talossa mutta se sai muistaakseni tietynlaista koiranmuonaa (pehmitettyä), hieman viiliä, raejuustoa... pikkuhiljaa totutellen erilaisia asioita.
En kuitenkaan usko että koirasi on vaarassa vaikka se nyt onkin hieman kipeä. Ota asioista selvää ensi kerralla. Eläinkaupoissa on kaikenlaisia herkkuja jotka eivät sovi pennuille, siksi on parempi pysyttäytyä turvallisissa ruuissa.
Meidän koirilla meni vatsa sekaisin melkein kaikesta muusta paitisi koiranpapanoista ja siinäkin piti pysytellä aina samassa tuotteessa.
Nuorempana kestivät kyllä noita korvia, mutta eivät enää vanhempina.
Ei ainakaan meillä ole noista korvista koirien mahat menneet sekaisin, mutta jos on syönyt koko luun kerralla, niin siitä voi maha mennä sekaisin. laita pienemmäksi seuraavalla kerralla, vaikka puoliksi?