600 eurolla kuukauden ruokakauppaostokset 5 hengelle
Tämä kuukausi tulee (ainakin meidän mittapuulla) olemaan taloudellisesti tiukka. Laskin että 600 pitää riittää ruokakauppaan. Tästä on täällä varmaan monta vanhaa ketjua mutta kysyn kuitenkin tässä että onko paikalla ihmisiä jotka selviävät tuolla summalla? Onko antaa hyviä vinkkejä?
Pyrin siihen että teen viikon ostokset etukäteen ettei tulisi osteltua mitään turhaa monta kertaa viikossa. Suunnitelmallisuus varmaan tärkeää. Herkut minimiin, isoja annoksia kerralla jne.?
Kommentit (8)
Ohoh, ei meillä kyllä noin paljoa mene.
Ehkä 300-400€ kuukaudessa, riippuu paljon olenko ehtinyt käydä hamstraamassa lappulihoja :D.
Kaksi aikuista ja 3 alle kouluikäistä hyvin syövää lasta. Osaan tehdä ruokaa taloudellisesti. Harvoin syömme isoja (esim. 100g?) kokolihapihvejä ruoalla.
Toki jos on teinejä talossa, menee varmasti tuon verran, luulisin.
Joo, mä olen saanut muutaman kerran ruokaostokset aika lähelle tuota ihan muutamalla perusjutulla. Suunnittelin koko kuukauden ruuat kerralla. Ja sitten kauppaan ostamaan kaikki mikä säilyy, loput sitten tarpeen mukaan. Ei alkoholia, se on todella kallista. Ei limuja, sipsejä tai karkkia me syötiin itse paahdettua popparia, oli jopa kivaa vaihtelua. Hedelmistä ja vihanneksista en suostunut tinkimään muuta kuin että ostin espanjalaisia tomaatteja yms jos vaan olivat edes siedettävän näköisiä enkä kaksi kertaa kalliimpia kotimaisia. Ja maku oli yleensä parempi.
Keitot on edullisia ja riittoisia, samoin pastakastikkeet, kala on sikahintaista eli sitä varoen.
Whaaat?? Onko tämä provo?? :D Me ollaan myös 5-henkinen perhe ja meille 600e on jo tosi ruhtinaallisesti kuukauden ruokiin!
Niin, ei kokolihaa eikä kalaa... sääli että kunnon ruoka on kallista.
Saa kyllä kalaa pakasteena ja tuoreenakin :D
Keittoja
Kiusauksia
Pastakastikkeita
Risottoja
Makaronilaatikkoa ja muita jauheliharuokia
Jugurtteja
Uunijuureksia
Vihreää salaattia
Herne-maissi-paprikaa
Muita pakastevihanneksia
Puuroa
Nuudeleita välipalaksi uppoaa meillä.
Unohda: monet vaalea leivät, juustot leivän päältä, makupalat yms.kiisselit, Einekset kuten lihapullat ja lihapiirakat yms. iltapalat, karkit, sipsit, limut, mehut, Näitä ehkä viikonlopuksi jos haluaa.
Kokolihakin voi olla edullista. Jos löytää esim porsaan etuselkää tai lapaa. Kilohinta voi olla 3.90 ja se on minusta jo halpaa. Sitä kilon verran uuniin nahkoineen ja saa muhia siellä pitkään mausteiden kera. Kypsänä riivitään suikaleiksi ja syödään perunan ja juuresten kanssa (tosin nyt ei enää niin edullisia juureksia mistään löydä). Liemi kannattaa sitten laittaa talteen myöhempää käyttöä ajatellen, siitä saa hyvän pohjan kastikkeelle tai keitolle.
Mä selviän ruokaostoksista 400 eurolla ja 4-henkeä, kaksi aikuista ja kaksi teiniä, mutta täytyy kyll katsoa mitä ostaa kaupasta ja suunnitella tarkasti.