apua,sukupuolen arvausta ultrakuvasta..???
Kommentit (31)
Onpa vaikeaa! Toivottavasti nuo "ammattilaisina" vastanneet ja vastaavat osaisi auttaa.
Kysy seuraavalla lääkäri-käynnilläsi. Ja ota varoilta nuo kuvat mukaan, jos lääkärilläsi sattuu olemaan yhtä heikko ultraus-ruutu kuin meidän terveyskeskuksessa...
Mullakin on useampi kuva samasta kulmasta ja poika oli aivan selkeästi havaittavissa. Eikös niillä ole sukuelimet jotenkin vielä turvoksissa siellä. Ihan selvä tappi ja pallot olivat ja oikein korostuivat pienten kinttujen välissä silloin.
Todellakin menisi ARVAUKSEKSI :)
Millä viikolla tuo on? En hahmottanut kyllä tuosta vauvaa ollenkaan. Kerrotko vähän miten päin vaavi tuossa on?
Onko alkuraskauden n. rv 11 ultra? Ei silloin viel sukupuolta nää edes ultraaja.
kätilö sanoi,että se on alhaalta päin ja kaaret siellä alhaalla on pepun puolikkaat ja rv22 otettu,kuulemma näkyy siitä.ajattelin etten osaa vaan katsoa...:)
[quote author="Vierailija" time="29.04.2013 klo 10:46"]
kätilö sanoi,että se on alhaalta päin ja kaaret siellä alhaalla on pepun puolikkaat ja rv22 otettu,kuulemma näkyy siitä.ajattelin etten osaa vaan katsoa...:)
[/quote]
2 jatkaa..
Ai, no nyt hoksasin. Mutta en ole koskaan nähnyt ultrakuvia tuosta kuvakulmasta, joten en silti osaa vastata. Mihin muut vastaajat ovat perustaneet vastauksensa? Jalkojen välissä näkyvä vaalea alue voisi olla kivespussi, mutta eikö se ihan yhtä hyvin voisi olla pullottava alavatsa, vai eikö 2d ultrassa sitten vatsa enää näkyisi tuossa "syvyys"asetelmassa?
Onko aiemmat vastaajat tehneet ultrauksia tai nähneet erityisen paljon ultrakuvia tuosta kuvakulmasta?
Minä voisin laittaa tähän malliksi pojan ultrakuvan. On kyllä selkeä ja poika tuli.
Tyttö. Eihän tos ole vehkeitä. Eikö tuo päällä oleva ole napanuora. Olen nähnyt samasta kulmasta pojan ja siitä ei ollut epäilystäkään..
Eikö se kätilö sanonut ultratessa ap:lle sitä sukupuolta? Luulisi että ammattilainen osaisi tulkita kuvan.
Etkö kysynyt ultrassa sukupuolta?
Eihän ne sitä yleensä kerro, vaikka näkisivätkin, ellei sitä erikseen kysy.
Meillä mies ei halua tietää tulevan vauvan sukupuolta, mutta ei tosin ole tulossa ultraankaan mukaan, joten kysyn itse koska tässä elämäntilanteessa tieto helpoittaisi aika paljon. Sitten voin pitää tiedon itselläni ja kertoa vaikka että eihän se nyt ihan varmaa ole mitä ultraaja näki ;) Tosin menen 3d -ultraan ja jos kuvakulma on otollinen, niin näkeehän se mies sen sitten niistä kuvistakin.
Meillä on samoilta viikoilta kuva meidän pojasta täsmälleen samasta kuvakulmasta, ja kyllä siellä ihan selvästi tappi ja kaksi kivestä sojottaa jalkojen välissä.
Sen perusteella siis sanoisin että tässä ap:n kuvassa on tyttö. Jalkojen välissä näkyisi ensin mahapötsi ja sitten osa päätä (aivolohkot näkyy ihan selvästi).
Jos olisi tyttö, näkyisi klitoris ja häpyhuulet noilla viikoilla kolmena vitivalkeana riisinjyvänä, se on se "sämpylä". Noita ei näy, mutta ehkä kivespussi, poikaa veikkaisin.
Kolmen pojan ultrakuvia katselleena sanoisin että tuo on tyttö, mutta älä nyt tämän perusteella lähde vaaleanpunaisia tapetteja ostamaan... Käy yksityisellä siellä se selviää samantien.
Mua jäi kiinnostaan, miksi kätilö ei kysyttäessä kertonut sukupuolta? Onko tämä yleistäkin? Onko kiinni henkilöstä, synnärin käytännöstä vai mistä?
Meille siis kysyttäessä kerrottiin. Sanoipa kätilö vielä että oli niin selkeä pippeli että lopettaa kätilön hommat jos nyt erehtyi :)