Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Akka tirkisteli miehen kotiin ja teki ilmoituksen seksuaalisesta häirinnästä

Vierailija
23.04.2013 |

Kait jokainen saa olla alasti kotonaan. Miksi tirksitellä toisen kotiin ja lähteä käräjöimään. Onneksi muija hävisi jutun.

 

http://www.iltasanomat.fi/asuminen/art-1288559618330.html
Näin Ruotsissa: Mies puhui alasti puhelimeen mökillä - ohikulkija teki rikosilmoituksen

SUSANNA KEKKONEN

Julkaistu: 23.4.2013 14:25

Noin 50-vuotias ruotsalaismies sai syytteen seksuaalisesta ahdistelusta puhuttaan alasti puhelimeen omalla mökillään.

Mies oli ollut mökillään Växjössa Ruotsissa ja puhunut puhelimessa. Talon ohi oli kävellyt noin 30-vuotias nainen ja nähnyt osittain pensasaidan takaa ikkunan luona olleen miehen. Naisen mielestä mies masturboi.

Nainen haki paikalle oman miehensä, joka kuvasi videolle 50-vuotiaan puuhia.

Nainen myönsi, ettei ollut varma siitä, näkikö mökin asukas hänet ulkona, mutta päätti silti tehdä rikosilmoituksen seksuaalisesta ahdistelusta.

Nainen vaati oikeudessa 9000 kruunun (noin 1000 euron) korvauksia kärsimyksistään, kertoo Metro-lehti.

Filmi katsottiin oikeudessa

50-vuotias mies joutui vastaamaan teostaan oikeuden eteen. Sovittelussa mies kertoi naiselle "pelästyneensä ja tuntevansa syvää häpeää".

Oikeudessa katsottiin myös naisen aviomiehen tilanteesta kuvaama videofilmi.

- Kuvaamme 28. marraskuuta selkeästi alastomana olevaa miestä, joka seisoo valaistun ikkunan edessä. Mies on alasti ja puhuu puhelimeen samaan aikaan, kun tuijottaa ulos ikkunasta, selostaa kuvaaja nauhalla.

Oikeudessa syytetty tunnusti oleskelevansa usein alasti asunnossaan, mutta kiisti tarkoituksena olleen paljastella itseään muille.

Oikeus päätti lopulta hylätä syytteet, koska oikeuden mielestä mies oli tapahtumahetkellä osin näkymättömissä, nainen oli kaukana eikä masturboinnistakaan saatu varmuutta.

Metro-lehti ei tavoittanut asiaa oikeudessa ajanutta syyttäjää, mutta sai tämän kollegan kommentoimaan.

- Rikosilmoituksen teko ei ollut virhe, mutta asia oli hankala todisteiden puutteen vuoksi. Lisäksi on vaikea määritellä, missä menee raja mitä kotonaan voi tehdä, totesi kihlakunnansyyttäjä Thomas HagmanMetrolle.
 

IS

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
23.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ennemminkin vois kysyä missä menee salakatselun ja kuvaamisen rajat...

Vierailija
2/4 |
23.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voi luoja, onko tuo juttu oikeasti totta.

Pitäisi tuo nainen ja hänen miehensä viedä tutkittavaksi, että mitä pakkomielteitä päässä oikein luuraa. Vaihtoehtoinen tapa toimia. Nainen kääntää päänsä ja jatkaa matkaansa.

 

Ruotsissahan kaikki on mahdollista, mutta että virallinen syyttäjä ihan oikeasti ajaa tuollasta juttua, huh huh.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
23.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei voi olla totta!

Toi akkahan olisi pitänyt tuomita tirkistelystä ja perättömästä ilmiannosta. Olisi pistetty maksamaan sille miehelle kunnon korvaukset.

Vierailija
4/4 |
23.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miehen vartalo on aina järkytys naiselle.