Ärsyttävimmät ruokailutavat.
Itselläni hermot koetuksella, kun sukulaiseni syödessään, kolisuttaa ruokailuvälineitä todella kovaa lautaseen. Kamalaa kolinaa ja kilinää. Lisäksi ryystämisen ääni juodessaan. En kestä.
Kommentit (63)
Suu auki syöminen niin että näkee miten ruoka jauhautuu mössöksi suussa.
Maiskutus on kyllä todella ärsyttävää
Lisäksi lautasen kirskuttaminen ruokailuvälineillä.
Mulla ärsyttää kun aikuinen kommentoi toisen ruokailutapoja.
Sormin syöminen, varsinkin jos on pitkät petolinnun kynnet.
Maiskutus ja ryystäminen. Mieheni on tehnyt tuota koko sen ajan kun ollaan oltu yhdessä eli 25 vuotta. Olen kyllä jo tottunut, niin en aina huomaakaan sitä enää.
Toisen syömisten kommentointi. (Etenkin jos sitten kaikkien huomio siirtyy siihen yhteen.)
Ärsyttää sellaiset ihmiset, joiden on pakko lisätä ruokaan kuin ruokaan esim. ketsuppia tai mausteita, jotta suostuvat sitä syömään. Joltain lapselta vielä ymmärtää, mutta aikuisen tekemänä tuo on epäkunnioittavaa kokkia kohtaan.
Se että hönkäisee aah kun on vaikka hörpännyt lasista.
Meilläkin mies mässyttää ruokaansa. Todella raivostuttava.
Myös jatkuva keskusteleminen. Itse haluaisi rauhassa syödä ja thats it
Vierailija kirjoitti:
Mulla ärsyttää kun aikuinen kommentoi toisen ruokailutapoja.
Minua ärsyttää tuo Lapista lähtöisin oleva tapa käyttää minulla-sanaa väärin.
Se, että ottaa ison kasan ruokaa lautaselle, mutta ei syö kun puolet. Inhoan ruoan haaskausta.
Sellainen ihme "oahhmmm"-ääni juuri ennen ruuan laittamista suuhun ja perään maiskutus.
Appiukko ryystää todella todella äänekkäästi, joskus mietin saako hän imettyä juomansa nostamatta mukia pöydästä.
Haarukan "kirskuttaminen" etuhampaita vasten. Tää on oikein sellanen naisten spesiaali.
Miksi niitä aterimia täytyy hakata ja kirskuttaa lautasta vasten niin lujaa? Eikö se ruoka nouse lautaselta vähemmälläkin hakkaamisella? Maiskutus, miksi, oi miksi.
Joidenkin naisten tapa, avata suu apposen auki,haarukkaa suuhun viedessä. Varotaan huulipunan leviämistä. Kamalan näköistä.
Vierailija kirjoitti:
Joidenkin naisten tapa, avata suu apposen auki,haarukkaa suuhun viedessä. Varotaan huulipunan leviämistä. Kamalan näköistä.
Mä varmaan teen tätä vaistonvaraisesti. Ja juon pullon suusta niin, ettei neste vaan osu huuliin.
Sormien nuoleminen, hampaiden kaivelu.
Se, että otetaan tarjoiluastiasta omalle lautaselle ja kosketaan ottimella omaa lautasta (etenkin jos lautaselta on jo syöty!).
Maiskutus. Suu täynnä ruokaa puhuminen.