Raskausdiabetes
Tulin just neuvolasta ja tuomio oli tyly, raskausdiabetes. Eli nyt kaipailisin kanssasisaria kertomaan että millä te elätte ku mitää ei saa syödä!=) Jos teillä on jotain kivoja ja helppoja ruokaohjeita mitä meikäläinenki saa syödä nii otan ilomielin ne vastaan.
Kommentit (3)
Diabeteshoitaja sanoi,että maitoa saa juoda korkeintaan 4-5 pientä lasillista päivässä.Minun piti aina valita juonko aterian yhteydessä maitoa vai syönkö purkillisen jogurttia.Muista, että ruokavalion noudattaminen on tärkeää vauvan hyvinvoinnin kannalta.Ruokavalio on myös tervellinen.Minua ei närästänyt kun toista lasta odottaessani noudatin terveellistä ruokavalioa.
Eli paljon kasviksia, vihanneksia, kokojyväviljatuotteita, kohtuudella lihaa ja kalaa, mutta pitäs välttää sokeria, ravoja ja suolaa (niin kuin meidän kaikkien =)
Ohjeeksi sain ruokailun säännöllisyyden ja sit jätin rasvan ja sokerin käytön minimiin. Yleensä söin aamulla leivän kera vihannesten ja jonkun hedelmän. Lounaalla kasviskeittoa/salaattia ja leipää. Välipalana hedelmää tai rasvatonta jogurttia yms. päivällisellä ihan tavallista kotiruokaa, mutta lautasmallia käyttäen. Iltapala vähän samaan tapaan kuin aamupalakin. Kaikki grilli yms. herkut jätin kokonaan pois ja karkkiakaan en juuri koskaan syönyt.
Parhaat ohjeet saat diabeteshoitajalta ja niitä kannattaa noudattaa niin selviää pelkällä ruokavalio hoidolla:) Positiivista ainakin minun kohdallani oli se, että raskauskiloja ei paljoa kertynyt:):)