Miksi noita Uuno-elokuvia näytetään JATKUVASTI uusintoina telkkarissa? Tänäänkin Armeijan Leivissä
Eikö tosiaan Suomesta löydy mitään tuoreempaa ja ajankohtaisempaa katseltavaa näin prime-time aikaan lauantaina? Nuo on nähty miljoonaan kertaan jo. Minusta on ihan ok, että tulevat esimerkiksi kerran vuodessa, mutta nyt on tullut sama elokuva jo viiteen iltaan muutaman viikon sisään. Miksi?
Kommentit (11)
20 wuotta wanhaa pazkaa siellä näytetään, ei mitään uutta. Syykin on tiedossa.
Zinc
Aikamatkaajien takia .. Ne tuntee olonsa kotoisaksi menneisyydessä.
Maikkari omistaa niiden oikeudet (Spede myi) eli ne ovat ilmaisia esittää.
Vierailija kirjoitti:
Ne on toiveuusintoja😂
Muita katsojien "toiveuusintoja":
James Bond -elokuvat Sean Connerysta Daniel Craigiin
Frendit tv-sarja
Poliisiopisto-elokuvat
Muitakin elokuvia uusitaan hyvin helposti rinnakaisilla tv-kanavillla varsin tiheään tahtiin vain parin päivän sisällä. Monesti noita klo 21 alkavia elokuvia joutuu karsimaan pelkästään sillä perusteella että saman elokuvan on nähnyt vain vähän aikaa sitten.
Tosin useimmat elokuvatkin rökittävät loputtomat tosi-tv-sarjat, joilla kanavien ohjelmistoa täytetään etenkin päiväsaikaan.
Juuri näin. Tavallisesti vahankin elokuvan uusinnasta pitää maksaa alkuperäiselle tuottajalle korvauksia. Uunot on myyty kokonaan ikuisesti maikkarille ja ne ei maksa penniäkään esittämisestä eli joka euro mainostuotoista on suoraa katetta.
Maikkarilla ei ole varaa mihinkään muuhun sisältöön.
Legenda on legenda eikä siitä miksikään muutu.
Kaikki vähänkään hyvät ohjelmat ovat kaikki nykyään maksullisissa suoratoistopalveluissa 😔
Uunot on hyviä.
Tosin katson harvoin, mutta dvd:ltä.
En ole edes tiennyt, että nykyisin tv-kanavia on vain yksi, kun seikkailen yleensä Areenalla.
Lisäyksenä myös, että ei voi mitenkään olla mahdollista, että kyseiset elokuvat saavuttavat katsojaennätyksiä. Niin monet ovat jo nähneet, että jättävät katsomatta. Joten onko tämä kanavan edunkaan mukaista näyttää näitä parhaaseen katseluaikaan? Mietin vaan... Ap