Miksi viet lapsesi päiväkotiin vaikka olet itse kotona?
Siinäpä se kysymys jo otsikossa. Miksi viet lapsesi päiväkotiin näin kesäkuussa vaikka olet itse kotona?
Kommentit (19)
Koska lapsi saa siellä kavereita ja leikkiä ikäistensä kanssa.
Olen tehnyt lapsia siksi, että saan niiden avulla vapaa-aikaa. Viikolla tenavat ovat päiväkodissa ja viikonloput mummolassa, joten silloinkin minulla on mitä ihanin rauha.
Onko sillä kuukaudella jotain väliä, kun mainitsit näin kesäkuussa?
Koska kesäajalta joutuu joka tapauksessa maksamaan täyden maksun ja päiväkoti on ilmastoitu. Lapsella on siellä kavereita, hän viihtyy hyvin ja minä ennätän opiskelemaan. Tunnin kuluttua käyn hakemassa kotiin.
Mitäpä se sinulle kuuluu. On erilaisia perheitä ja erilaisia tilanteita.
Sivusta kommentointia: yksi lykkää lapsensa hoitoon, jotta pääsee "töihin". Muuten hyvä, mutta töitä työpaikalla juuri ei enää ole (kesän aikana putiikki kiinni) ja oikeasti se töissä olemisen syy on työkaverin kanssa ihana romanssi.
Ai että kun ollut kivaa istua samassa työhuoneessa näiden kyyhkyläisten kanssa, not. Onni oli korona, sai tehdä etätöitä.
On muuta tekemistä. Ja miksi en veisi, se on täysin sallittua.
Kaverini vie.
Jaksamisen kanssa suurta ongelmaa. Toinen lapsista tarvii paljon tukea ja huomiota, vaikka on jo 10v. Ne pari viikkoa vuodessa lepää ja hoitaa asioita, omiaan, lasten ja muistisairaan äitinsä.
Muuta vapaahetkeä ei ole koko vuonna. Tukiverkkoja ei ole, lasten isä ei lähtenyt, kuormitustekijöitä paljonkin. Aika tavalla veitsenterällä ovat koko ajan. Osa-aikasijoitustakin harkittu jaksamisen tueksi.
Että ehkäpä ei arvostella, jos ei tiedetä ja harvoin ulkopuolosena kaikkea tiedetään.
Koska teen kotona töitä ihan normaalin työpäivän, samoin kuin lasten isä. Lomat ovat vasta heinäkuussa, kun päiväkoti on kiinni.
Miksi muuten kysyt, ap? Onko sulla itsellä asiaan joku mielipide? Mitäpä jos kertoisit sen, antaisi vähän taustaa keskustelulle.
Ehkä ap esitti kysymyksen väärin. Tarkoitti varmaan: miksi viet lapsen hoitoon vaikka itse lomailet?
Koska saattaa joskus käydä niin että viikon ainoa vapaapäivän arkena. Lapsi tarhaan ja ihanaa loikoilua yksi päivä. Viikonlopuksi taas töihin.
Lapsella on myös kavereita ja tekemistä siellä. Parin viikon päästä alkaa kuukauden loma, jolloin lapsikin on lomalla kuukauden.
Vierailija kirjoitti:
Olen tehnyt lapsia siksi, että saan niiden avulla vapaa-aikaa. Viikolla tenavat ovat päiväkodissa ja viikonloput mummolassa, joten silloinkin minulla on mitä ihanin rauha.
Odotas, kun ne menevät kouluun. Joudut olemaan heidän kanssaan koulupäivän jälkeen joka päivä.
Joskus vien vaikka itsellä olis pekkanen koska pääsen käymään kampaajalla esim ja siivoomaan rauhassa koko asunnon.
Masennus, mielenterveysongelmat ylipäätään ongelmat selviytyä arjesta.