Ihmiset ei halua tavata tosielämässä vaikka kovasti kirjoittavat että kaveria kaipaavat ja juttu sujuu
Miksi näin?
Joo, netti ja some ja kiireet ja harrastukset jne jne. Mutta kun ihminen selvästi kertoo netti-ilmossa että kaipaa elämään hauskaa seuraa ja tekemistä yhdessä. Niin miksei ihmiset lähde silti tapaamaan uusia ihmisiä, rennosti ja sutjakkaasti? Ei nyt heti samana päivänä mutta parin viikon tai kuukauden sisään.
Ihminen tekee elämässään aikaa sille mikä on tärkeää. Ja jos uusien ystävien saaminen on tärkeää, miksei siihen panosta? Nimittäin kaveruus ei synny minkään mesen kautta vain lähetellen kuvia ja viestejä siitä että mitä siellä puuhataan joidenkin muiden kanssa. Eli jatkuvasti saat huomata, että heitä kiinnostaa muiden ihmisten seura mutta ei sinun. Se on tietty ok, mutta ei siitä synny kaveruutta tai ystävyyttä, jollei vietetä yhdessä aikaa edes joskus, varsinkin tutustumisvaiheessa.
Ymmärrän varovaisuuden, koska netti on hulluja täynnä mutta jos keskustelu ja chattailu on sujunut jo kivasti ja tapaaminen olisi kuitenkin julkisella paikalla, missä nyt hulluja voi tulla vastaan koska tahansa muutenkin.
Mikä tähän auttaisi?
Vai heitä ei vaan kiinnosta ja ikäänkuin penkittävät kaverin siihen hetkeen kun ehkä joskus ovat niin yksinäisiä että kelpaat seuraksi hetkeksi (sama ilmiö kuin seksiseuran haussa on)? FOMO?
Ja sit silti joka paikassa valitetaan että yksin ollaan ja blaa blaa, vaikkei edes jätskille aurinkoisena päivänä puistoon haluta lähteä yhden kerran tapaamaan uutta ihmistä.
Ja tosiaan, jätän jatkossa huomiotta tämmöiset tyypit, koska heitä ei selvästikään kiinnosta, mutta mietin vaan onko jotain mitä voisi ilmiölle tehdä.
Kommentit (2)
Rimakauhu iskee?
Tai jos kutsu tulee liian lyhyellä varoitusajalla? Itse esim. en tykkää, jos joku kutsuu samana päivänä jonnekin. Haluan tietää etukäteen hyvissä ajoin.
Tosielämään kuuluu yksinäisyys. Siksi.