Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Nuoret äidit! Oletteko joutuneet kuulemaan ikäviä kommentteja teidän äitiydestä?

Vierailija
07.06.2020 |

Olin joku aika sitten tapaamassa vanhoja koulukavereita, ja ihmettelin erään käytöstä. Oli todella tökerö, ja rivien välistä kuulin haukkumista jatkuvalla syötöllä. Ei olla nähty aikoihin eikä tiedä elämästäni mitään, mutta jotenkin näki oikeudekseen arvostella minua ja elämääni äitinä. Oli siis kyse siitä että hänen mielestään olen liian nuori äidiksi, vaikka ihan täysi-ikäisenä olen lapseni saanut. Oletteko muut nuorehkot äidit saaneet kulla ikäviä kommentteja? Nykyään taitaa olla lapsettomuus muotia muutenkin, niin nuoret äidit varsinkin saa paljon lokaa niskaan.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
07.06.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aina se on sitä ollut. Vinoilu loppui, kun suhde kesti ja osoittauduttiin ihan jalatmaassavanhemmiksikin. Joitain asioita tehtiin sattuneesta syystä eri järjestyksessä, esim. menin yliopistoon vasta asuntolainan jälkeen. Nyt lapsi on jo maailmalla, me vanhemmat 41 ja 42. Ihan joka asiassa, jossa poikkeaa keskiverrosta, saa varautua kuulemaan typeryyksiä. Niille oppii kohauttamaan olkapäitään; koirat haukkuvat, karavaani kulkee.

Vierailija
2/2 |
07.06.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Enemmän olen saanut arvostelua nelikymppisenä tehdyistä lapsista. Nuorena sain yhden lapsen ja siitä ei mittään. Jäin leskeksi ja pitkän ajan päästä avioiduin ja sain onneksi vielä lapsia. Näistä kyllä on paskaa jauhettu. Onneksi sain. Ollaanmonnellisia koko porukka.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme yksi yhdeksän