Naisystävä tiskaa astiat vain sisäpuolelta
En tiedä viitsinkö sanoa mitään, kun hän on se joka pääsääntöisesti tiskaa ja arvostan sitä kyllä. Mutta itseäni ällöttää että esim. tiskialtaassa lojunut lautanen pestään vaan päällispuolelta. :|
Kommentit (22)
Sano hänelle ensin jotain kivaa, sitten tuo toiveesi, ja sitten perään taas jotain tosi kivaa. Esitä asiasi toiveena/ehdotuksena. Tai sitten tarjoudu tiskaamaan itse.
Miksi naisystäväsi pääasiassa tiskaa? Teetkö sinä sitten pääasiassa jonkun muun päivittäisen kotityön, vai tekeeköhän muutenkin suuren osan kotitöistä?
Sano, että haluat vaihtelua. Jos sinä vaikka olet hoitanut imuroinnin ja ruokaostokset, kysy haluaisiko vaihtaa tiskauksen näihin tms. Ja hoida tiskaus sitten itse.
Mä myös tiskaan astioista sen puolen, jossa on ollu ruokaa. Ööö? Miten sun mielestä sitte pitäis?
Niin minäkin tiskaan? Samoin pannut pelkästään sisältä, koska pohjaa tiskatessa menisi vaan harja mustaksi? Ei ole tiskikonetta ja miksi olisikaan yhden ihmisen taloudessa? m28
Kyllä minä sanoisin. Itseäni riepoo aivan rajattomasti tämän tyylinen kotitöiden puoliksi tekeminen, kun lähes samalla vaivalla ne tekisi hyvin ja kunnolla. Ei tietenkään välttämättä kannata sanoa, jos ei itse ole valmis myös osallistumaan, mutta silloin ansaitseekin jonkun tuollaisen hutiloiden tiskaajan kumppanikseen.
Rupea itse tiskaamaan yhtä paljon kuin nainenkin, niin sitten kehtaat huomauttaa. Kauanko ne lautaset siellä tiskialtaassa ehtivät lojua ennen tiskaamista ja jääkö astiat siis ulkopuolelta likaisiksi?
En minä kyllä jotain leipälautasia pohjasta itsekään harjalla mitenkään hirveästi hiero, koska eihän se pohja ole ollut kosketuksissa kuin pöytään ja katson että jo kuumassa tiskiainevedessä likoaminen putsaa niitä "ei likaisia" kohtia astioista.
Osta astianpesukone. Meilläkin on ollut vasta kaksi vuotta ja olen ihmetellyt omaa hölmöyttä kun ei aikaisemmin hankittu. Ei tarvi kiistellä enää tiskeistä ja puhdasta tulee.
Pirun laiskuri, tiskaa astias itse, äläkä urputa.
Vierailija kirjoitti:
Niin minäkin tiskaan? Samoin pannut pelkästään sisältä, koska pohjaa tiskatessa menisi vaan harja mustaksi? Ei ole tiskikonetta ja miksi olisikaan yhden ihmisen taloudessa? m28
Sulla on sitten liesikin likainen jos pannujen pohjista tulee mustaa.
Hyi yök! Joskus katselin jotain blogia jossa keiteltiin isoa kattilallista keittoa. Siinä kattilassa oli tarra ulkopuolella vielä!
Itse olen neuroottinen tiskinhankaaja, mutta ettei edes tarroja saa kattilasta pois...
Mistä tulee oletus, että kaikki naiset olisi hyviä ja tunnollisia tiskaajia?
luttana__ kirjoitti:
Mä myös tiskaan astioista sen puolen, jossa on ollu ruokaa. Ööö? Miten sun mielestä sitte pitäis?
Pestä se likanen,rasvanen pohjakin. Kivampi käsitellä eikä tuu rasvarinkuloita pöydälle.
Mä pesän kalsarini vain sisäpuolelta.
Monet naiset ovat avuttomia, laiskoja eivät tee/osaa juuri mitään
Vierailija kirjoitti:
Mistä tulee oletus, että kaikki naiset olisi hyviä ja tunnollisia tiskaajia?
Kenellä on ollut sellainen oletus?
Vierailija kirjoitti:
Monet naiset ovat avuttomia, laiskoja eivät tee/osaa juuri mitään
Naisvihapäivää
Miksi vahdit naisystäväsi tiskaamista? Pelkäätkö, että hän varastaa lusikat?
Vierailija kirjoitti:
Pirun laiskuri, tiskaa astias itse, äläkä urputa.
Just näin! Itse pitää työ tehdä jos asia vaivaa niin paljon että pitää av:lle avautua siitä. Eksäkin oli tuollainen pilkunviilaaja joka kotityössä mutta kertaakaan ei itse tehnyt niitä töitä, ei oma-aloitteisesti ei pyytäen eikä käskien. Onkin mm siitä syystä eksä.
Naisystävä viittaa siihen, että asutte omissa kodeissa. Muutenhan olisit puhunut avovaimosta.
Tiskaa itse omassa kodissasi laiskuri!
En minäkään sitä ulkopuolta jynssää mitenkään erityisesti. Pyöritän harjalla sisällä käännän toisinpäin ja vähän näytän harjaa.
Voi harmi, kun se ei vaan osaa. Tiskaa sinä, kun osaat paremmin.