Ylen Jälkipörssin Arno Ahosniemi: "Opiskelijat ovat syöttöporsaita"
https://fi.wikipedia.org/wiki/Arno_Ahosniemi
Varsinainen ihmisvihaaja tuokin. Onko minkäänlaista taloustieteen koulutusta edes? Ja kuitenkin kommentoi "asiantuntijana" talousasioita?
Eipä silti, ei tuossa ohjelmassa oikein muitakaan kunnon asiantuntijoita ole.
Kommentit (7)
Toimitaja = Kaikentietävä besserwisseri joka tuomitsee kanssaihmisiä mutunsa perusteella ja viimeisen sanan oikeudella varmistaa ettei takaisin ole sanomista.
Toimittajan ammattitauti on se että pienikin valta nousee ns. hattuun.
Vierailija kirjoitti:
Millä tavalla syöttöporsaita? Heiltähän vedetään tuet takaisin, jos yrittävät tehdä töitä.
Tuon toimittajan opiskeluhistoriasta en tiedä mutta yleisesti saattaahan se näyttää siltä jos sattuu esim. omat vanhemmat rahoittamaan opinnot niin täysin että voi sijoittaa opintolainat ja tuet osakkeisiin, kuten jotkut rikkaamman perheen opiskelijat tuppaa tekemään. Suuri osa joutuu kuitenkin käyttämään lainansa ja tukensa käytännön menoihin eikä noin pienestä rahasta jää säästöön. Ansaitahan ei nykyään saa juurikaan jos haluaa tukia ja muutenkin rajoitettu opiskeluaika + edistymisvaatimus ja kandi/maisteri jako tekee opiskelusta ihan erilaista kuin esim. muutama vuosikymmentä sitten.
Valtiotieteiden maisteri mutta onko opiskellut kansantaloustiedettä ollenkaan?
Äärioikeistolainen.
Hyvä kun siellä on kaksi äärikokkaretta: Heikki Pursiainen ja Arno Ahosniemi. Analyytikko Jussi Hyöty vaikuttaa noiden rinnalla vähintäänkin demarilta. Jussi Hyöty varmaan ymmärtääkin taloudesta 100x enemmän.
Ei opiskelijoista mitään syöttöporsaita tee jos joku rikkaan perheen nuori voi sijoittaa opintolainansa ja elellä iskän rahoilla. Se rikkaan isänsä elättämä nuorihan voisi tehdä saman vaikka ei olisikaan opiskelija; kävisi töissä ja sitten sijoittaisi palkkansa.
Meillö tavallisilla pulliaisilla sen sijaan sekä laina että palkka menevät elämiseen. Ja opiskelijat ovat muuten ainoa ihmisryhmä joiden oletetaan maksavansa elämisen kulut lainarahalla.
Oikeassahan tuo on. Suomessa opiskelijoille maksetaan siitä että raahautuvat aamukrapulaisina luennoille. Eikö heidän pitäisi maksaa siitä että saavat opiskella, kuten muuallakin?
Millä tavalla syöttöporsaita? Heiltähän vedetään tuet takaisin, jos yrittävät tehdä töitä.