Kun aikuinen ihminen ei osaa tehdä ruokaa
Miten ja missä aikuinen voi oppia tekemään ruokaa?
Olen yli nelikymppinen, kahden teinin äiti. Omalla alallani menestynyt, mutta ruuanlaittoa en kertakaikkiaan ymmärrä.
Lapsuudessa äitini ei antanut minun osallistua ruuanlaittoon. Kerran sain yrittää tehdä jauhelihakastiketta, mutta maustaessani sitä äiti huudahti kauhuissaan ja otti pannun pois. Lapsuudenkodissani syötiin ruokia, joista en pitänyt ja esim. salaattiin äiti laittoi väkisin sitruunaa. Suhteestani ruokaan tuli todella ongelmallinen ja minulle puhkesi syömishäiriö.
Isommat siskoni kävivät talouskoulun, mutta omien opintojeni lomaan se ei sopinut. Sain lapsia ja tein kyllä arkiruuat, mutta usein ne samat tutuksi tulleet enkä silloinkaan koskaan tiennyt, miltä minkäkin kuuluisi oikeasti maistua. Toinen lapsistani on kasvissyöjä (kuten minäkin nykyään) ja toisella on allergioita, mikä tuo omat haasteensa, porkkanaa tomaattia, pähkinää yms. ei voi ruuissa olla. Itse kaipaisin tulisia makuja, mutta lapseni kammoavat niitä ja jokaisen lempiruuat poikkeavat muutenkin hyvin paljon toisistaan.
Haluaisin oppia tekemään kunnollista ruokaa ja osata suunnitella vaikkapa perhejuhlien tarjoilut hyvin. Tunnen suurta neuvottomuutta ja alemmuutta tämän asian edessä.
Kommentit (11)
Minäkin olen perheellinen äiti ja arkisapuskat kyhään jotenkuten kokoon. Silti tunnen etten oikeasti osaa kokkailla. Minulla ei ole kunnollista tajua miten mitäkin ruokaa voisi soveltaa tai höystää, mitä lisätä ja mitä missään nimessä ei. Olen armahtanut itseni. Ruoan laitto ei ole minua koskaan kiinnostanut yhtään ja siksi sen opettelu on tuskaa. Kun kerta kaikkiaan ei kiinnosta, niin tietokaan ei oikein jää päähän.
On minullakin toki vahvuuteni, keittiöstä niitä on turha etsiä.
Ei minullekkaan ole kotona opetettu moniakaan taitoja, jotka nyt hallitsen. Mikäli haluat opetella kokkaamaan, lue reseptejä, tee ruokia, kokeile erilaisia reseptejä, tee ruokia, tee ruokia. Saat siitä näppituntumaa ruoanlaitosta ja kehityt. Sitä paitsi monen itsearvio omasta ruoanlaitosta menee pieleen. Tiedän useita omasta mielestään huippuja, joiden ruoka ei maistu miltään, kun pelätään rasvaa ja mausteita tai maistuu pelkältä kermalta, jossa kaikki on uitettu, koska se on helppoa. Olet varmaan jo nyt heitä parempi.
Menisin itse sillä ajatuksella, mikä kiinnostaa. Silloinhan sitä vähitellen oppii. Kokeilemalla, reseptein, kurssejakin voi käydä. Sinua on selvästi (turhaan) lytätty myös tässä asiassa ja ehkä ajattelet myös, että olet huonompi kuin mitä oikeasti olet tai voit olla.
Mutta jos ei kiinnosta, miksi lyödä päätä seinään? Ja varsinkin nuo juhlatarjoilut, jos asiaan ei liity taloudellista puolta, miksi kaikki pitäisi olla itse tehtyä? Itse ainakin nautin ammattikokkien ja -kondiittorien tekemistä ruoista ja maksan mieluusti siitä, että joku osaa laittaa jotain minua taitavammin.
Sen kuin laittaa mitä tahansa muona-aineksia pataan ja padan porisemaan. Siitä se lähtee.
Eikös jossain kansalaisopistoissa ja vastaavissa järjestetä jotain kokkauskursseja jos sä oikein opettajan avustuksella haluat opetella.
Yksityisopetus olisi tehokkaampaa, aina ruokalaji kerrallaan. Kursseilla on vaan sellaista tohinaa, ei opi.
Youtubesta voi katsoa, olisiko siellä hidas havaintoesitys jonkin ruokalajin laittamisesta.
Minäkin vasta nyt kolmekymppisenä olen alkanut kiinnostua selättämään ikuisen ruokaongelmani :D kasvissyöjänä myöskin olen kokenut vaan liian haastavaksi ruuan valmistuksen, kyllä se lisääntyneistä valikoimista huolimatta vaatii paljon ideointia. Mulla on keittiöalan koulutustakin, mutta en koe siitä olevan paljon hyötyä kun ei siellä valitettavasti opetus keskittynyt kasvikunnan raaka-aineisiin, eikä edes riittävän tavallisiin arkiruokiin. Nyt olen kokenut onnistumisia ja saanut itsevarmuutta kun on ollut aikaa suunnitella ja valmistaa ruokia rauhassa, kyllä se kokkaus on liikaan kiireeseen monesti kaatunut. Olen hieman yllättynytkin miten helppoja esim. keitot ja jotkut laatikot vegenä on, olennaista on suunnitella mitä kaikkea tarvikkeita voi hankkia valmiiksi kaappeihin ja pakastimeen, sitten vaan rohkeasti kauha käteen ja kokeilemaan, sillä epäonnistumiset on sallittuja ja kuuluvat asiaan!
Keittokirjat, youtube, kansalaisopistossa mahdollisesti kursseja yms. Siitä vaan opettelemaan ja kokeilemaan.
Kerää netin helpoimmat (idioottivarmat) reseptit pois kuleksimasta. Niistäkin tulee kuulemma kehuja.
Meidän 10-vuotiaalla on joku lasten keittokirja, ohjeet on hyvin seikkaperäiset.
7-loukan kotitalouskirja? Toisaalta sulla varmaan on keittämiset tms hallusssa jos sitä ruokaa teet, eli etsi reseptejä ja kokeile kaikenlaista. Tekemällä oppii.