Tässä yksi syy, miksi olisin toivonut etäopetuksen jatkuvan.
Esikoisen luokalla on näitä ”iloisia ja reippaita” poikia. Nyt lähiopetuksen jatkuessa tytär kertoo lähes päivittäin, kuinka pojat on härnänneet välitunnilla, hyörineet ja pyörineet omalla pulpetillaan, jolloin häiritsee ainakin omaa tytärtäni. Eivät niinkään metelöi, mutta kaikenlainen koheltaminen häiritsee. Yhden äidin mukaan pojalla on vain energiaa, kun jääkiekko on ollut tauolla. Juurikin tuon poikaporukan harrastuksia on jääkiekko, sähly ja jalkapallo. Tytär 5.lk pärjäsi hyvin etäopetuksessa, mutta kaipasi koulukavereita. Etäopetus olisi kyllä saanut jatkua.
Harmi, ettei aikoinaan esikoisen kohdalla tehty samaa, kuin kuopukseni, joka aloitti ekaluokan syksyllä. Kaikki ekaluokkalaiset olivat kaksi ensimmäistä viikko vaihtuvissa ryhmissä ja syyskuuksi muodostettiin ”viralliset” ekaluokat, jossa juurikin näitä ”iloisia ja reippaita” poikia hajautettiin eri ekaluokille.
Olen ollut yhteydessä kouluun, mutta siellä vain puhutaan näistä ”reippaista ja iloisista” pojista, sillä eivät varsinaisesti kiusaa ja häiriköi. Itseäni tuo raivostuttaa.
Kommentit (3)
Mitä maailmaa varten tytär opiskelee jos ei täydy sopeutua mhinkään?
Vierailija kirjoitti:
Mitä maailmaa varten tytär opiskelee jos ei täydy sopeutua mhinkään?
Eli poikien on ok härnätä ja remuta? Opiskelee itseään ja tulevaisuuttaan varten.
Ap
Jahas, heti jonkun mamma kävi alapeukuttamassa.