Asuntomarkkinoiden jahkailijat
Olen myymässä asuntoa ja kyllä ottaa päähän nämä, jotka tulee katsomaan 20 vuotta vanhaa asuntoa ja harmistuu siitä että se ei ole uutta vastaavassa kunnossa. Joo, ei ole uutta vastaava, mutta hintapyyntikin on 40% vähemmän kuin uusissa.
Kommentit (5)
Alapeukuttajille tiedoksi, että jos korjauksia ei ole tehty, 20 vuotta vanha alkaa kaivata jo vähintään pintaremonttia. Jos haluaa uuden tai uutta vastaavan, pitää mennä katsomaan uusia tai remontoituja. Remonteista kerrotaan kyllä esittelyteksteissä, ihan varmasti. Itse asutaan asunnossa, jossa ei ole ikinä asunut kuin aikuisia eikä ole ollut lemmikkejä. Rakennettu 2007. Kyllä tässä jo kulumaa on silti. Kodinkoneet hellaa ja liesituulentinta lukuunottamatta uusimme jo, alkuperäiset oli ostaessa. Keittiökaapit on vielä hyvässä kunnossa, mutta kaikessa muussa alkaa näkyä iän tuoma kuluma.
T. Ei ap.
Ai 40% alennusta koska asunto ei ole uutta vastaavassa kunnossa? Mahtaa sijaita jossain takahikiällä.
Vierailija kirjoitti:
Jaa. 20 v vanha pitäisi olla ihan hyvässä kunnossa vielä.
No onhan se hyvässä kunnossa, mutta ei virheetön, eikä ihan viimeisempien trendien mukainen. Jos haluaa uuden, pitää ostaa uusi.
Vierailija kirjoitti:
Ai 40% alennusta koska asunto ei ole uutta vastaavassa kunnossa? Mahtaa sijaita jossain takahikiällä.
Turussa 20 vuotta vanha talo maksaa noin 2000€/neliö ja uusi noin 2700€/nelliö, ero hinnassa on noin 35%.
Jaa. 20 v vanha pitäisi olla ihan hyvässä kunnossa vielä.