Etkö opeta lapsesi pelkäämään asioita kun et päästä kouluun
Sen sijaan että opettaisi kohtaamaan ne. Kukaan lapsi ei halua olla erilainen. Kaveri on koukussa ja kertoo siitä.. Sinun lapsi on ulkopuolinen.
Kommentit (28)
On asioita, joita kannattaa osata pelätä. Kaikkea pelkoa ei ole järkevää kohdata. Lapsen koulumatkalla on rakennustyömaa, opetan lapsen olemaan varuillaan työkoneiden ja kuorma-autojen suhteen ja kiertämään ne kauempaa. Jalankulkijana ei kannata kohdata kuorma-auton pelkoaan ihan lähietäisyydeltä.
Ihmisten on vaikea käsittää, että on olemassa normaaleja vältettävä vaaratilanteita, joita arjessa on paljon, mutta jotka omilla toimilla ovat aika helpostikin estettävissä.
Sitten on sellaisia vaaratilanteita kuten sota tai kulkutauti, johon itsellä on heikot puolustusmahdollisuudet.
On paljon helpompaa sulkea vaara pois mielestä ja mennä massana mukana. Eli pidän yksinkertaisena niitä ihmisiä, jotka eivät tajua tämän riskin suuruutta tällä hetkellä. Osa ei myöskään oikeasti kestä olla niiden lastensa kanssa siellä kotona ja sen takia mieluummin ottavat Koronan ja kuolevat kuin hoitaisivat omia lapsiaan. Tätähän se on.
Kyllä tässä on mun mielestä vähän sekin, missä päin asuu. Täällä ei ole ollut koronaa kuin tosi vähän, paikkakunnan lukuja ei ole ilmoitettu, eli alle 5. Minusta aika huoletta voi lapset mennä kouluun ja päiväkotiin. Mutta pelottaa silti.
En päästä juoksemaan Itäväylän poikki vaikka kaveri menisikin.
Sitäpaitsi lapsen kaikki kaverit jäi myös kotiin.
Opetan lastani käyttämään tervettä järkeä (ja pelkoa) ja välttämään ylimääräisiä kontakteja pandemian aikana. Saa ihan rauhassa nukkua vielä hetken ja sitten jatkaa opiskelua kotona.
En näe tässä mitään eroa siihen että varoitan lastani liikenteestä ja namusedistä.
Ei hänen noitakaan pelkoja tarvitse "kohdata".
Nyt n kouluhullu liikkeellä. Tämäkö on sitä ihanaa omaa aikaa, käytät sen tehtailemalla aloituksia jatkuvalla syötöllä? Tee jotain hyödyllistä.
Päinvastoin. On suositeltavaa opettaa lapsi ajattelemaan omilla aivoillaan ja tekemään tarpeen tullen valtavirrasta poikkeavia ratkaisuja.
Et suostu pelkäämään, vai? Pelolle ei saa antaa valtaa?
Joo, siellä koulussa on ihan muuten vain nyt kaikkia erityisjärjestelyjä.
Se on jokaisen lapsen ihmisoikeus päästä osallistumaan tähän kokeeseen, jossa toivotaan, että virus alkaisi kunnolla leviämään kouluissa. Saa nähdä, onko nämä päivät kuitenkin liian vähän. Onneksi suomalaiset ovat kovin auktoriteettiuskoisia, eivätkä juuri kyseenalaista mitään, vaikka kyseessä olisivat omat lapset.
Nimenomaan haluan opettaa lasta ajattelemaan itse. Erittäin tärkeä taito, esim. murrosiässä, että ei sosiaalisen paineen takia ala käyttämään esim. huumeita. Myös Saksan historia kertoo surullista tarinaa siitä, kun ihminen ei uskalla ajatella itse. Ulkopuolisuuden tunne on sitä paitsi usein sisäsyntyistä ja johtuu huonosta itsetunnosta.
Ei esim. ekaluokkalaiset edes elokuussa enää muista oliko joku toukokuun viikoilla viikoilla koulussa vai ei. Tuskin se Thaimaan lomailijalapsikaan jää ulkopuoliseksi muutaman viikon loman takia. Meidän lapsen kaverit ovat ainakin olleet kateellisia, kun lapsella alkoi jo loma. Illaksi on parhaan kaverin kanssa sovittu jo leikkiminen. Jättikouluun on turha lähteä altistumaan muutaman päivän takia.
Kyllä opetan pelkäämään!!! Oikein opettamalla opetan!!!! Pelätkää lapset koronaa!!!! PELÄTKÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄ!!!!!!
Sellaistako luulet meidän ”hysteerikkojen” elämän olevan?
Me ”hysteerikot” selitämme lapsillemme syitä, miksi emme laita lapsia nyt kouluun aivan rauhallisissa tunnelmissa. Annamme lapselle mahdollisuuden kysyä kysymyksiä ja sallimme myös kaikki negatiiviset tunteet pelon, pettymyksen ja raivonkin. Otamme vastaan tunteet ja käsittelemme niitä. Harvoin näistä edes joutuu keskustelemaan, koska lapset on fiksuja ja luottavat vanhempiinsa, jotka seisovat vahvoina päätöksensä takana. Jos lapsi silloin oppii pelkäänään niin jo on ihme.
Niin ihmiset on erilaisia. Toiset on valmiita tekemään mitä tahansa terveydelle vaarallistakin välttääkseen vähäisenkin sosiaalisen paineen tai välttääkseen sen tunteen, mikä voi herätä jos vähänkään erottuu joukosta tai jos on pieninkin riski tuntea itsensä ulkopuoliseksi. Toiset pelkää enemmän fyysisiä seurauksia, esim. keuhkokuumetta ja hengitysvaikeuksia kuin tunnetiloja (sosiaalinen paine/pelko ulkopuolisuudesta/häpeä). Tunnetiloja voi käsitellä itse, mutta keuhkokuumeeseen ja sen fyysisiin seuraamuksiin ei välttämättä pysty itse vaikuttamaan.
Pelon kohde on vaan ap:lla erilainen. Hän pelkää ulkopuolisuuden tunnetta. Toiset pelkää Koronaa. Pelosta kuitenkin kyse molemmissa tapauksissa.
Meillä joillain on perheessä henkilö, jolla olisi huomattavan suuri riski menehtyä tautiin. Siksi taudin välttäminen on meille paljon tärkeämpää kuin kavereiden kanssa hengailu.
Muistuta lastasi myös, että jos pelottavan oloinen setä pyytää kyytiin, niin ei muuta kuin kohtaa pelkonsa ja hyppää kyytiin. 🙄
Ap kertoo kakaroilleen kuinka tyhmää on käyttää kondomia sitten myöhemmin kun täytyy naida jokaista vastaantulijaa. Eihän kaikilla ole sukupuolitauteja, miksi pelätä.
Monella on se epäluottamus päätöksenteon motiiveihin ja THL:n henkilöiden pätevyyteen. Sieltä on säästövimmassa leikattu paljon määrärahoja. Lisäksi on sooloilua ja viitataan kintaalla muiden maiden tutkimustuloksille. Poimitaan vain itseä miellyttävät luvut kaikista. Toiset haluavat olla varmoja siitä, ettei koronaa tartu koulusta.
Tässäpä erinomainen syy laittaa lapseni lääketieteelliseen ihmiskokeeseen, jonka ainoa tarkoitus on levittää Koronaa lapsiin ja nuoriin aikuisiin. Olematon laumasuoja saadaan näin vanhuksille. Taidanpa sittenkin herättää lapset, että lähtevät samantien koululle, ettei vaan tule paha mieli kuin kaverit jättää nyt ulkopuoliseksi.