Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Konttaamisen oppiminen - huonosti nukkuminen

30.07.2008 |

Voivatko liittyä toisiinsa?



Meillä mentiin ennen nukkumaan ilman taisteluja, ehkä illalla yritettiin kerran kääntyä vatsalleen ja kitistiin mutta sen jälkeen luovutti. Nyt pari päivää sitten poitsu oppi konttaamaan ja mennäänkin jo hirveetä vauhtia mutta samaan aikaan unet ovat huonontuneet. Kyse ei ole nyt siitä, että kesken unien heräilisi itkemään vaan kun ei suostu menemään nukkumaan.

Meillä nukutaan kahdet päiväunet, ennen 1-2h per kerta omassa säängyssä, nyt joudun vaunuilemaan ennen kuin suostuu nukahtamaan ja nukkuu max 1/2h. Illat ovatkin sitten jotain ihan muuta! Nyt kahtena iltana on huutanut kurkkusuorana sängyssä silmät kiinni kun on niin väsynyt ja yrittää väen väkisin kääntyä. Ei halua antaa väsylle periksi. Olen seissy hiljaa sängyn vieressä ja estäny kääntyymisen ja väsyttämällä on kundi lopulta suostunu nukahtamaan.



Jos nämä kaksi liittyvät toisiinsa, onko jollain kokemusta kauan kestää tai ideoita mikä auttaisi??!!



Kimsu ja pieni kiukkupylly

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
30.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

kuulla, että jollakin on samanlaisia ongelmia. Meillä kans hieman ennen konttaamista ja ylös nousemista alkoi illat olla suoraa huutoa ja karjuntaa, on muuten vieläkin. Luulin että meillä on ainoastaan tämmöistä. Poika täyttää ensi viikolla 9kk:tta. Saa nähdä milloin rauhoittuu.



Tuntuu niin pahalle huuattaa ja kerta kerran jälkeen laskea alas,kun nousee sängyssä seisomaan. Kaitpa tämä on sitä tahtojen taistelua....



-tulppa-

Vierailija
2/2 |
31.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaikka meillä jo toinen lapsi kyseessä, niin yllätti tämä vaihe kyllä taas ihan totaalisesti ja pari päivää oon miettiny, että mikä hemmetti tota mein vauvaa vaivaa.

Muksu on 10 kk ja jonkin aikaa ryöminy, mutta nyt vasta lähipäivinä alkanu hakeutumaan konttausasentoon. Iltaisin muksu menee nukkumaan ihan hyvin, johtuen varmaan äärimmäisestä yliväsystä, mutta päiväunet on tässä lähipäivinä olleet luokkaa 10min. - 30min. Muksu on ehkä hetken vaunuissa rauhassa kunnes alkaa karjumaan ja muu ei auta kuin ottaa muksu takaisin sisälle. Sitten jaksaa hetken touhuilla lattialla, harjotella sitä konttausta ja jo taas alkaa näyttää siltä, että uni olis tarpeen. Ja sama uudestaan, vaunuihin ja kohta karjutaan.

Tänään sain muksun nukkumaan yhdet reilun tunnin päikyt, kun vein pinnikseen ja huudatin sylissä pitäen niin pitkään että rauhoittu. En tiiä kauan siihen oikeesti aikaa meni, tuskin montaa minuuttia, mutta kyllä se tuntu ikuisuudelta. :( Mutta nukahti sitten kuitenkin lopulta.



Esikoisen aikaan nämä vaiheet kestivät usein max. viikon kerrallaan. Sitten taas tuli helpompia jaksoja, kunnes kohta taas opittiin uutta ja unet alko mennä läskiks.



Jaksamista!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla