Elämme tuilla kokonaan ja vauva tulossa
Mieheni on entinen vankinarkomaani ja skitsofrenian takia kotona. Hänellä on ent. Vaimoista kuusi lasta. Meillä on kaksi tyttöä 2 ja 3 v ja koska mies halusi pojan niin nyt on pullat uunissa. Poika lienee. Minä olen kotona ja minullakin on narkkaritausta. Emme ole töissä. Emme ole olleet emmekä mene. Kotona on tarpeeksi töitä kolmea hoitaessa.
Asumme kaupungin neliössä joka alkaa kohta olla pieni. Saamme kaikki tuet. Ei kannata mennä töihin kun tuet laskee.
Nyt naapuri kysyi millä elätätte pojan. Tuilla sanoin.
Joku käy töissä ja toinen elää tuilla
Niin se menee kateelliset.
Kommentit (11)
Emme ole kateellisia vaan harmittaa kun maksamme
Jep, tuollaisia ihmisiä kyllä oikeasti on olemassa, mutta aloittaja taisi nyt sepittää tarinan.
Psyykkiset, sosiaaliset ja taloudelliset asiat kannattaa olla tasapainossa ennenkuin alkaa suunnittelemaan perheen kasvattamista. Lasten etua ajatellen.
Mitä sitten? Narkkimammoja on joka kylällä maisemaa pilaamassa.
Hyvä että jotkut lapsia tosissaan suomeen tekee ja kyllä siihen sopii tukia saadakin. Kun lapset hyvin hoitaa niin en näe mitään muuta kuin hyvää. Ei ole tapana tuomita ihmisiä, ei tässä itsekkään mikään pyhimys ole.
Helsingin lähiössä näitä ihmisiä aika paljon. On sossua, mannerheimin lastensuojeluliittoa, hurstia, diakonissalaitosta, seurakuntaa, apuna ry:tä. Osaavat kertoa tuon rankan tarinan ja hakea sääliä. Saavat apua jopa liiaksi ja paljon. Tulevat ihan hyvin toimeen ja elävät yltäkylläisesti. Sitten on erikseen yh:t jotka eivät hae tukia ja kituuttavat, sekä käyvät töissä. En arvosta näitä narkkitaustaisia tai koe sääliä. Ihan olisivat työkykyisiä ja olisi se heille itselleenkin hyväksi olla tarpeellisia yhteiskunnalle.
Vierailija kirjoitti:
Ohhoh.
Tätä minäkin sanoin.
Mikä on vankinarkomaani? En ole ikinä kuullut kyseistä termiä.
Olipa provo.