Miten vietitte vappuaaton 1990?
Minä muistan sen hyvin. Olin 15-vuotias koulukiusattu yksinäinen nuori. Kotioloissakaan ei kehumista; alkkis äiti ja avioliittoaan ja lapsiaan katuva jäärä-isä.
Tuona päivänä tasan 30 vuotta sitten menestyneempi sisareni lähti juhlimaan, äiti retkotti kamarissaan känässä jo alkuillasta ja isä kyrmötti keittiön pöydän ääressä iänikuisine sanomalehtineen.
Televisiosta tuli länkkäri Mies joka ampui Liberty Valancen, mutta oli niin kurja olo etten siihen saanut keskityttyä. Menin peltoon makaamaan ja itkemään, oli huikea täysikuu.
Siellä ei kuitenkaan voinut koko yötä maata joten tulin sisälle ja yritin omassa huoneessani kuunnella ja äänittää musiikkia. Itkin Erasuren Blue Savannah-biisin tahtiin.
Kommentit (32)
Olin viisivuotias. Joten ei nyt tarkkaa mielikuvaa, mutta todennäköisesti suurin hetki oli valita vappupallo torilla.
En muista, mutta oletettavasti leikin pikkuveljeni kanssa kotona. Meillä oli varmaan ilmapalloja, serpentiiniä, munkkeja ja simaa. Äiti teki siman aina 10 litran punaiseen ämpäriin. Olin vappuaattona 1990 6-vuotias.
Olin kaiketi 7 lk ja kiltisti kotona 🤔
Helvetin hieno muistelu, Ap, oikeasti. Rispektit sulle. Mä vietin vanhempien kanssa varmaankin, olin 12, enkä juhla-aikoihin suosittu kaveripiirissä. Tylsää oli/on.
Oltiin avovaimoni ja hänen naispuolisen kaverinsa ja tämän miesystävän kanssa alkuillasta meillä aloittelemassa vapuviettoa. Avokin naisystävän mies oli tuonut laivalta viinaa jota sitten yhdessä juotiin. Yhdeksän jälkeen mentiin porukalla juhlimaan paikalliseen ravintolaan, jossa menikin pilkkuun asti. Kaikilla oli mukavaa.
Kännissä kiltahaalari päällä. Selvisin kotiin 3 päivää myöhemmin erään liki 10 vuotta itseäni vanhemman aivan mahtavan naisen luota. Toivottavasti hänelle jäivät yhtä positiivisen muistot kuin minullekin.
Olin kasiluokalla ja varmaan join valkoviiniä kavereiden kanssa.
Imin maitoa äidin tissistä, nukuin, paskoin vaippaan ja luultavasti välillä itkin. Olin tuolloin 2kk.
Ei tuollasia voi selvin päin muistaa.
Rovaniemellä pussikaljan kanssa "kulumasa" pömisin.
!974
Muistan hyvin olleeni pilkkeeenä isän silmäkulmassa.
Itse olin noin parikymppinen ja tarjoilijakoulutuksessa. Sekä vapunaattona, että -päivänä oli duunia, ylläriylläri, olin täysin ilmainen harjoittelija ruokaravintolassa (hotellin yhteydessä). Todella kiire, lapset sotki jumalattomasti, väki ei ollut kovinkaan kännissä, mutta kivaa oli, siis asiakkailla, ei itsellä ja muilla työntekijöillä😀 Sitä paitsi oltiin muutaman kaverin kanssa saatu just asuntolasta kenkää ja punkkailtiin armosta tuttujen luona, tosi tressaava ajanjakso ennen kuin sain kämpän...
En muista enää. Olen ollut 15-vuotias. Tuskin mitään ihmeellistä.
Blue Savannah onkin hieno biisi. 👍🏻
Olin vasta vanhempieni suunnitelmissa.
Olin 25-vuotias ja naimisissa pari vuotta. Oltiin mukanan Kansanlähetyksen nuortan aikuisten toiminnassa, elikkä vappu ehkä toteutui sielllä. Ei mitään mielikuvaa.
Olin 16v, varmaankin kotona oon ollu.
En muista, oli 17... ehkäpä olen stadissa kavereiden kanssa vappuhumussa. En juonut alkoholia vielä, olin kiltti nuori.