Maailma muuttuu hyväksi pieni pala kerrallaan: S-A luopuu raipparangaistuksista :)
Saudi-Arabia on luopumassa raipoista rikosoikeudellisena rangaistuksena, kertoo Britannian yleisradioyhtiö BBC (siirryt toiseen palveluun). Ruoskinta korvattaneen vankeudella tai sakoilla.
Ruoskinnan poistaminen on osa uudistuksia, joilla Saudi-Arabiaa johtavat kuningas Salman ja hänen poikansa, kruununprinssi Mohammed bin Salman pyrkivät parantamaan maan pahasti ryvettynyttä mainetta.
https://yle.fi/uutiset/3-11323106
Hieno muutos
Kommentit (12)
Mutta ei kai naiset sentään ole saamassa ihmisarvoa?
Hienoa.
Sitten seuraavaksi pohtimaan voisiko raiskattujen kotiapuleisten julkisesta mestaamisesta noituudesta tuomittuina luopua myös.
Jaa-a, homma sitten muuttuu vielä holtittomammaksi.
Noi kun ei ihan pienestä mitään usko.
Tässä yhteydessä sopii kysyä mitä tulee tilalle. Vai onko hirttotuomio yms. jatkossa varma?
Tästä tulee seuraamaan paljon ongelmia. En jaksa selittää miksi.
Vierailija kirjoitti:
Hienoa.
Sitten seuraavaksi pohtimaan voisiko raiskattujen kotiapuleisten julkisesta mestaamisesta noituudesta tuomittuina luopua myös.
Tai niiden paikallisten naisten kiduttamisesta vankiloissa, jotka ajoivat autoa ihmisten ilmoilla tuolla ennen kuin virallinen lupa siihen tuli.
Jääkö ristiinnaulitseminen silti käyttöön rangaistusmenetelmänä?
Vierailija kirjoitti:
Tässä yhteydessä sopii kysyä mitä tulee tilalle. Vai onko hirttotuomio yms. jatkossa varma?[/quote
Ei. Miekalla mest ataan.
Täytyi sana paloitella
Vierailija kirjoitti:
Mutta ei kai naiset sentään ole saamassa ihmisarvoa?
Ei toki. Ole huoleti.
Toivottavasti eivät sentään kivityksestä luovu?
Ei vaan kai se on kehitystä tämäkin. Mutta jos maailma olis vähänkään täyspäinen länsimaat eivät tekisi kauppaa Saudien kanssa ennen kuin se yhteiskunta olisin edes tyydyttävän humaani, ja sama kaikkien shithole maiden kanssa.
Sama kehitys on ollut muissakin maissa.
Ehkä joku 200 vuotta sitten.
Ja vaikka ihmisokeusasiat ovat paremmalla tolalla kuin tuolla, eivät nämäkään ongelmattomia paikkoja ole.
Ihmislaji ansaitsisi sukupuuttonsa.
Kuolemantuomiosta eivät kuitenkaan ole malttaneet luopua.