Miksi olet saanut potkut`??? luulis ettei nykyään saa potkuja paitsi jos tyrii jotain pahasti...
Kommentit (6)
Eli tuotannollis-taloudelliset. Taitaa olla ainoa vaihtoehto mulla työllistyä nepotismi.
Pikkujouluissa vonkasi sänkyyn kanssaan ja kun en suostunut, sain viikon sisällä kuulla, ettei työpanostanikaan enää kaivattu.
Kaupan alan pienehkö yritys kyseessä.
Ajankohta oli mielestäni tosi onnistunut. Kesä on kivaa aikaa olla pitkällä (4 kk) palkallisella lomalla kotona (mulla ei siis ole työvelvoitetta). Elokuussa alkaa työt uudella työnantajalla. Tuskinpa enää koskaan pääsen nauttimaan usean kuukauden palkallisesta lomasta.
Ihan vain siksi, ettei työnantajalla ollut ollut oikeaa käsitystä siitä, mihin mies kykenee ja mihin ei... Vastavalmistuneen olisi pitänyt ilman perehdystystä pystyä samaan, mihin monta vuotta talossa olleet... Juu ei pystynyt. Sai onneksi pian paremman työpaikan, jossa ymmärrettiin vastavalmistuneen ja kokemattoman taidot ja puutteet ja osattiin perhehdyttää, eikä vaadittu ekasta työpäivästä 100% laskutettavaa.
Sama tuttu laulu on mullakin ollut kerran " tuotannollisten ja taloudellisten syiden takia" .