Nyt jää marjat metsiin....
jos thaimaalaiset eivät saa tulla.
Ei ne jää vaan suomalaiset ne poimivat ja niitä voi ostaa, kun maksetaan kunnon hinta.
Kommentit (9)
Kyllä ne tulee.
.ja paljon muitakin.
Kermapärseet voi edelleenkin huilii.
Nuorille kesätyö, mutta tarvitsevat kyydin.
Marjat alkavat kypsyä vasta 2kk päästä.
Ei ne välittäjätkään jää ilman, kun vaan maksavat oikean hinnan poimijalle.
Mitä varten vain viljelijöitä syyllistetään ulkomaisen työvoiman käytöstä?
Miksi ei siivousyrittäjiä, ravintoloita, rakennusfirmoja ja muita, joilla on jatkuvasti ulkomaista työvoimaa, siis jatkuvasti ei kausiluontoisesti.
Ja vielä pimeänä.
En ole maalla asuva, vaan kaupunkilainen ja näen työssäni jatkuvasti juuri noilla yrittäjillä ulkomaista työvoimaa.
Silti ostatte noita asuntoja, käytätte ulkomaisen kokin tekemää ruokaa, ja astelette ulkomaisen siivojan puhdistamissa tiloissa.
Mutta poimin itse marjani ja myynkin niitä mutten välittäjille. Metsässä marjoja ei kukaan viljele.
Kyllä minä poimin marjoja niin paljon kuin kykenen.
Kyllä niitä saakin jäädä. Ei ihmisellä ole niihin mikään yksinoikeus. Ne ovat tärkeää ravintoa monille luonnoneläimille.
Mutta, lähinnä välittäjät eivät saa marjoja. Kyllä ainakin täällä päin Suomea on poimijoita tosi paljon, ihan kotimaisia. Myyvät vaan suoraan tutuilleen ja fb-kirppiksellä ja kaikki näyttää noilla kirppiksillä menevän, mitä myyvät. Itse poimin itselle sen minkä pakastimeen mahtuu ja veljelle ja pojalle muutaman litran erilaisia marjoja - heille ei mahdu paljoa. Muun kesäloman pidän lomana.