Ainakin neljä bussikuskia kuollut koronaan Tukholmassa - tartunnat epidemian alun bussikaaoksesta
Yksi kuolleista oli Tukholman paikallisliikenteellä (Storstockholms lokaltrafik) koko ikänsä työskennellyt Åke Olsson, joka eläköidyttyään teki ekstravuoroja SL:lle kun oli henkilöstöpulaa. Näin oli myös koronaepidemian alussa. Pari päivää ekstrausvuoron alettua Ake sai kuumetta, sairasti viikon, oireet pahenivat ja hänet kiidätettiin ambulanssilla sairaalaan, jossa joutui suoraan hengityskoneeseen. Åke kuoli pääsiäispäivänä. Vaikka hän oli 73-vuotias hänellä ei ollut sairauksia vaan hän oli perusterve.
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/Xg7kMB/bussforaren-ake-fick-corona…
Kommentit (4)
Entä lentäjät?
Ovatko lentäjät kuitenkin turvassa?
Lentäminenhän oli se paljon vaativampi ja vaarallisempi ammatti.
Joo, tiesin että kolme kuskia mennyt jo koronaan, mutta en neljättä vielä ollut kuullut.
Siellä myös harvennettiin vuoroja-> liikenteessä olevat bussit ja tb:t tulivat täpötäyteen.
Suomi ainakin ollut hissukseen näistä. Nyt on päiväkotihenkilökunnalla tartuntoja. Ruokakaupan myyjät toivottavasti säästyvät.
Ruotsin huoltosuhde kiittää, kun tälläiset åket kuolee pois, ennenkuin ehtivät yhteiskunnan saamapuolelle (eläkkeelle) ja tilalle otataan nuorisoa rajan takaa.
Eipä siis taida olla ihan niin hallittua ja nättiä kuin mitä Tegnell antaa ymmärtää ...