Kannattaako erota?
Olen etäsuhteessa mies Norjassa ja minä Suomessa.
Olemme olleet näin jo vuoden ajan ja nähneet aina silloin tällöin.
Tarkoituksenani on muuttaa hänen luokseen kunnes tämä maailmantilanne on rauhoittunut.
Suhteemme on arkistunut, mutta hän on hyvä mies.
Haluan kovasti pois Suomesta, minulla ei ole täällä ystäviä eikä muutakuin työ, jossa minun on oltava kesäkuuhun asti.
Aloimme kuitenkin riitelemään kovasti kun tämä virus tuli "esteeksi" suhteellemme emmekä pääse näkemään toisiamme suunnittelussa aikataulussa.
Pari viikkoa sitten aloin juttelemaan netissä yhdelle miehelle Ruotsista, jota aikoinaan hetken tapailin. En kertonut hänelle että olen parisuhteessa. Ja minusta tuntuu että olen nyt todella ihastunut tähän toiseen mieheen. Tunnen hänen kanssaan enenmmän yhtäläisyyksiä kuin nykyisen.
Mutta pelkään erota koska minun koko tulevaisuuteni on hänen varaansa rakennettu ja entä jos en löydä enää koskaan yhtä hyvää miestä?
Kirkosta kannattaa ainakin erota, jos ei voi ottaa tosissaan niitä pappien juttuja.
https://eroakirkosta.fi/dynamic/index.php/
Mitä tulee tuohon parisuhdekuvioon, niin kouluruotsin ja virkamiesruotsin pitää olla aika hyvässä vireessä jotta ymmärtäisi mitä norjalaiset ja ruotsalaiset puhuvat. Jos itse puhuisi englantia jonkun ulkomaalaisen naisen kanssa, niin ei se silti tuntuisi samalta kuin puhuminen suomeksi omalla äidinkielellä.