Oikeisto vs. Vasemmisto?
Kommentit (29)
Molemmissa on hyvät ja huonot puolet. Jos nyt toinen on valittava niin kai mä vähän oikeistoon päin oon kallellaan.
Kyllä molemmat näköjään pystyvät tuhoamaan Suomea melko tehokkaasti. Minun on mahdotonta löytää yhtä puoluetta, jonka ohjelma ja todelliset teot vastaisivat omia näkemyksiäni.
En tiedä miten Suomen hallintomuotoa pitäisi kehittää, mutta se alkaa olla selvä, että neljän vuoden vaalikausisykli on haitallinen, koska se näyttää johtavan nykytilanteessa entistä pahempaan äärilaidasta toiseen aaltoiluun, ja siksi kulloinkin vallassa oleva hallitus pelaa omaan pussiin kahta härskimmin.
En tiedä. Perussuomalaisissakin erikoisia Kiina-yhteyksiä ja uskontoyhteyksiä. Ei näistä kukaan taida olla oikealla asialla.
Mitenkähän meidän käy?
Molemmat haluavat jakaa valtion varat itselleen ja kavereilleen, mutta eri kautta:
Oikeisto jakaa yritystukina ja ohjaamalla valtion hankintoja.
Vasemmisto jakaa henkilökohtaisina ja järjestöjen tukina.
Vierailija kirjoitti:
Vasemmiston arvot vastaavat enemmän omiani.
Mitä ne vasemmiston arvot ovat? Aatehistoriassa on ollut perinteinen jako konservatiiveihin, liberaaleihin ja sosialisteihin. Liberaalit ovat siinä poliittisesssa keskustassa. Harva vasemmistopuolue kutsuu itseään enää sosialistiseksi ja sillä sanalla on huono kaiku Neuvostoliiton takia.
Olen suhteellisen oikeistolainen kannattaen mm. Suomen EU- ja Nato-jäsenyyttä ja semmoista talouspolitiikkaa, jossa tulojen ja menojen tulee olla tasapainossa. En ole sinällään maailmanparantajatyyppiä, mutta kannatan kohtuullista elintasoa eikä minulla ole tarvetta juostua uusimpien muotivirtausten perässä.
Vanhassa työväenliikkeessä oli muutamia hyviä asioita kuten raittiuden edistäminen sekä tavoite valtion ja kirkon erottamisesta toisistaan, mutta nykyiset vasemmistopuolueet eivät erityisemmin aja noita asioita. Koen olevani savolainen, suomalainen, pohjoismaalanen, eurooppalainen ja länsimaalainen lihaasyövä heteromies.
Luulisi, että palstalla suurin osa äänestää Kokoomusta. Sen verran varakasta porukkaa tuntuu olevan. Monen miehellä yli sadan tonnin vuositulot, sijoituksia. Jopa miljonäärejä on monia täällä.
Olen köyhä joten vasemmisto. demareita äänestin viime vaaleissa ja olen tyytyväinen. Typerä aktiivimallikin lopetettiin.
Vasemmisto. Olen matalapalkkainen pätkätyöläinen enkä koe, että oikeisto ajaisi asiaani millään tavalla. Lisäksi vasemmiston arvot vastaavat omiani.
Vierailija kirjoitti:
Valitsen keskeltä kenttää eli persut.
Perussuomalaiset on kylläkin oikeistopuolue...
Itse olen vasemmistokonservatiivi.
Kolmanneksi suurimman ryhmän muodostivat puolestaan vasemmistokonservatiivit (18 %), jotka oikeistokonservatiivien tavoin suhtautuivat erittäin kielteisesti maa han muuttoon mutta toisaalta kannattivat sosiaalietuuksia, vastustivat tuloeroja ja olivat suhteellisen maltillisia ympäristönsuojelua ja vahvaa armeijaa koskevissa kysymyksissä.
– Siinä missä vasemmistokonservatiivit tuntevat yhteenkuuluvuutta heikossa asemassa olevien suomalaisten kanssa ja ovat sitä mieltä, että meidän on ensi sijassa pidettävä huolta suomalaisista maa han muuttajien sijaan, oikeistokonservatiiveilta tämä puuttuu. He ovat erittäin hierarkkisia eivätkä tunne myötätuntoa heikommassa asemassa olevien yhteiskuntaryhmien jäseniä kohtaan riippumatta siitä, ovatko nämä suomalaisia vai eivät.
Vasammisto jos haluaa järkeä politiikkaan, oikeisto jos haluaa palata synkkään menneisyyteen ja apeuteen
Ilman muuta vasemmisto, koska kannatan ilmaista tasa-arvoista koulutusta eskarista tohtoriksi.
Kohtuuhintaista tai ilmaista terveyden-ja sairaanhoitoa, esim neuvolatoimintaa saisi olla koko ihmisiän.
Elämän perustoimintojen pitäisi olla yhteiskunnan vastuulla esim sähkönjakelu, postinkuljetus, tietoliikenneyhteydet.
Lisäksi kannatan veronmaksua, en ymmärrä miksi pääomatuloprosentti ei voisi olla progressiivinen niinkuin tulovero.
Yritystuet pitäisi olla työllistämissidonnaisia.
Kun ihmiselle tapahtuu jotain pahaa, sairastuu, jää työttömäksi jne yhteiskunnan pitää ottaa koppi eikä kenenkään tarvitse olla mahdollisen hyväntekeväisyyden kohde. Pienistä ja heikoilla olevista on pidettävä huoli.
Vasemmistoon liittyy arvoliberaalit arvot, sukupuolettomuus, sosialismi(kommunismi). Vasemmistolainen politiikka ei ole hyväksi kansantaloudelle eikä yrityksien menestymiselle. Siksi olen enemmän oikealla, vaikka en itse olekana missään merkittävässä asemassa. Olen duunari, mutta arvostan enemmän ajatusta työmies on palkkansa ansainnut. Ensin täytyy tehdä kakku, jotta on mistä jakaa.
Keskitetäään resurssit järkevästi, pidetään demokratiasta ja hyvinvoiintiyhteiskunnasta kiiinni, ei annneta liiaksi ahneudelle valtaaa ja eliitille liiikaa valtaa ajaa omi aetujaaan ja polkea oikeudenmukaisuuuutta.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Valitsen keskeltä kenttää eli persut.
Perussuomalaiset on kylläkin oikeistopuolue...
Millä perusteella?
Vierailija kirjoitti:
Luulisi, että palstalla suurin osa äänestää Kokoomusta. Sen verran varakasta porukkaa tuntuu olevan. Monen miehellä yli sadan tonnin vuositulot, sijoituksia. Jopa miljonäärejä on monia täällä.
No noita sijoituksia olisi hyvä olla kaikilla. Niihin EI tarvitse isoja tuloja.
Vasemmiston arvot vastaavat enemmän omiani.