Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Rajoitusten höllentäminen kesäksi voisi johtaa siihen, että Suomen tehohoitopaikat eivät enää riitä kaikille. Myös kuolemantapaukset nousisivat jyrkästi, sanovat suomalaistutkijat.

Vierailija
17.04.2020 |

Jos Suomi ei pysäytä koronavirusta, suomalaistutkijoiden uusi epidemiamalli ennustaa synkkää loppuvuotta: "Tauti ryöstäytyy käsistä"

– Ei kannata ajatella, että pahat ajat on nyt nähty, sanoo tutkijaryhmän jäsen Jouni Tuomisto.

Tuomisto työskentelee johtavana tutkijana Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksessa THL:ssä, mutta on tehnyt mallinnusta osana riippumatonta tutkijaryhmää. Sen näkemys on huomattavasti synkempi kuin THL:n.

Ryhmään kuuluu tutkijoita THL:n lisäksi Helsingin ja Itä-Suomen yliopistoista sekä ohjelmistokehittäjiä yrityksistä.
https://yle.fi/uutiset/3-11308052

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
17.04.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin? Ei rajoituksilla ollut tarkoituskaan pysäyttää koronavirusta, vaan hidastaa sen leviämistä. Huippu on vielä edessä, se tiedetään.

Vierailija
2/2 |
17.04.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tällä tavoin delegoidaan päätösvastuu kansalle, jotta sitten poliitikot voivat todeta, että itsepähän tätä halusitte. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kuusi kahdeksan