Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Kyllä kulttuurialan opiskelijat voivat opiskella vaikka kuinka paljon etänä

Vierailija
14.04.2020 |

Esim. näyttelemiseen liittyviä käsikirjoituksia voi lukea ja katsoa vaikka mitä materiaalia. Typerä uutisjuttu ettei voisi muka mitään fiksua tehdä etänä.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
14.04.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Linkki olisi jotain, mutta pelkän aloituksesi perusteella vastaan näin: Jos opetussuunnitelmaan kuuluu näytelmän opettelu ja esittäminen, ja arvosana tulisi suorituksen perusteella, ei kässäreiden lukeminen ole millään mittapuulla vastaava suoritus. Periaatteessa kaikki käytännön kurssit voitaisiin laittaa keväältä jäihin ja ottaa seuraavalle vuodelle suunniteltuja teoriakursseja tilalle, mutta se ei auta niitä, joilla tutkinnon teoriakurssit on kaikki jo käytynä.

Itse olen opiskellut aikaisemmin kuvataidetta, ja aika moni kurssi olisi ollut sula mahdottomuus toteuttaa pääsemättä oppilaitoksen tiloihin. Totta kai ihan perus piirtäminen ja maalaaminen sujuu kotonakin, mutta esimerkiksi taidegrafiikkaa on hitusen vaikea kotioloissa toteuttaa kun ei ole tiloja syövyttää painolaattoja eikä prässiä joilla sitä grafiikkaa painaisi, eikä todellakaan ole sama asia lukea aiheen teoriaa sen kolmen opintopisteen edestä. Samoin kuvanveisto käy haasteelliseksi. Jos filmikuvauksen kursseja vielä järjestetään, niin pimiöksi sopiva huone pitäisi löytyä, ja filmin kehitykseen ja kuvien vedostukseen käytettävät kemikaalit hankkia. Myös käytännössä kaikki mitä tietokoneella teimme vaati kalliita ohjelmistolisenssejä, jotka koulun koneille oli hankittu, mutta jotka eivät mahdu opiskelijabudjettiin. Jotkin vaativat koneeltakin suoritustehoja, joten mikään 300 euron läppäri ei niitä pyöritä. Oli kuvan- ja videonmuokkausohjelmaa, taitto-ohjelmaa, animaatio-ohjelmaa, 3D-mallinnusta... näihin löytyy periaatteessa ilmaisohjelmia, mutta jos kurssilla yleensä käytetään Mayaa ja opettajalla on osaaminen juuri siihen ohjelmaan, hän ei pysty neuvomaan opsikelijoita Blenderin käytössä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla