Miten koulujen etäopetus on sujunut, vai onko se ollut kotiopetusta?
Miten olette kokeneet, sujuuko koululaisten etäopetus, vai onko se ollut käytännössä kotiopetusta, eli opetusvastuu vanhemmilla? Kommentoikaa miten on sujunut? Mikä ei toimi ja mikä on ok?
Kommentit (11)
Eka vaihtoehto. Opettaja on kyennyt ohjaamaan ja valvomaan; oppilas on kyennyt ryhmätyöllä selvittämään, jos siihen on ollut tarve. Oppilailla on sellainen oma ryhmä, jossa kaikki selviää kysymällä. Kotiopetusta ei siis tarvita lainkaan. Vähän kuin se luokaton koulu!
Mielestäni lapsen tulee selvitä itsenäisesti opetuksesta, joka on suunniteltu toimimaan ilman että vanhemmat siihen sekaantuu - etäopetus on jopa korvannut valvonnan tarpeen kotona.
Vastasin ekan, koska näin se minulle näkyy. Meillä tosin on erittäin tunnollinen 9-luokkalainen, joka muutenkin hoitaa koulunsa kiitettävästi.
Vierailija kirjoitti:
Mielestäni lapsen tulee selvitä itsenäisesti opetuksesta, joka on suunniteltu toimimaan ilman että vanhemmat siihen sekaantuu - etäopetus on jopa korvannut valvonnan tarpeen kotona.
Mihin tämäkin nyt sitten liittyy???
Hulluksi tässä tulee kun pitää hoitaa omat työt etänä ja koko muu perhe kotona!
Kun ei voi nyt ulkomaillekaan paeta tätä hullujenhuonetta, eli kotia!
Laitoin tuon sekä että, koska toinen lapsi, yläkoululainen, tekee itse tehtävät, opet ohjeistaa lyhyesti noin 15-30 minuutin tapaamisilla/viikko ja tarkistavat ja laittavat Wilmaan, jos on puutteita.
Nuorempi, alakoululainen, taas ei saa edes tehtäviä omaan Wilmaan, vaikka olisi se mahdollisuus vaan ne tulevat vanhemmalle. Saa pelkkiä sivunumeroita, joskus opetusvideoon linkin eikä opettaja tarkista, että tehtävät on tehty eikä sitä, onko ne oikein. VAnhemmat eivät saa opettajalta mitään tietoa edistymisestä vaan sen edistyksen seuraaminen on nimenomaan ilmeisesti vanhempien tehtävä.
Olen itse opettaja ja alakoulun tyyli ärsyttää suunnattomasti. On opettajan tehtävä varmistaa, että lapsi on oppinut. Hänen tehtävänsä on tiedottaa koteja, jos tehtäviä ei ole tehty. Hänellä pitää olla käsitys siitä, onko lapsi tehnyt tehtäviä vai ei. Se, että laitetaan sivunumeroita kirjasta eikä millään tavalla kontrolloida, onko ne sivut tehty ja onko asia ylipäätään hallussa, on todella vastuutonta. Vaikka olen opettaja, niin en ole katsonut asiakseni ruveta lapseni opettajaksi. Minulla on ne omat oppilaat, joiden opinnoista olen vastuussa, miksi ihmeessä tekisin jonkun toisen työn? Vanhempana minun tehtäväni on varmistaa, että lapsella on sopivat välineet, että hänellä on kirjat ja vihot ja kynät ja että hän tietää, mitä pitäisi tehdä milloinkin. Mutta ei, minun tehtäväni ei ole opettaa eikä tarkistaa eikä varmistaa, että lapsi on asiat oppinut.
Kolmen teinin äitinä olen ollut todella tyytyväinen opettajien etäkouluihin. Alussa oli hieman virittämistä, mutta silloinkin tehtävät olivat oikeasti hyviä, mietittyjä ja innostavia. Kaikki on sujunut ongelmitta nin yläkoululaisella, lukiolaisella kuin ammattiin opiskelevallakin. Mies on muutaman kerran auttanut lukiolaista matematiikassa, mutta siinä kaikki ja lapset huolehtivat itsenäisesti kaikesta.
Meillä pakotetaan alakouluikäiset käyttämään whatsappia. Se on etäopetuksen edellytys, vaikka on laitonta ladata se lapsen puhelimeen. Jos sitä ei ole, niin vanhempi saa viestin wilmaan, jossa on päivän tehtävät. Ne pitää välittää lapselle.
Rehtori laittaa viestiä vanhemmille, jossa kehuu kuinka hyvin menee ja etäopetus sujuu ja kiittelee vanhempia positiivisesta palautteesta?
Ei ole mitään positiivista sanottavaa. Opetuskäyttöön tarkoitettuja verkkoalustoja ei hyödynnetä lainkaan. Whatsapp on koululle ilmainen eikä sen käyttöön tarvitse perehdyttää työntekijöitä.
Jos sama meno jatkuu, niin joudun irtisanoutumaan töistä ja jäämään kotiin valvomaan lasten koulunkäyntiä, kun uusia asioita tulee eikä kukaan niitä opeta ellei vanhempi.
Kotiopetusta ollut. Eka ja tokaluokkalainen ei selviä oikeastaan mistään itsenäisesti. Onneksi mummu on ehtinyt auttamaan, muuten ei olisi omat etätyöt kyllä sujunut yhtään.
Annan vastuuta koululaiselle ja ainoastaan herätän aamuisin ja muistuttelen välillä koulutehtävistä. Muuten en asiaan puutu.
Uppista