Mikä avuksi kun lasten mummu (äitini) jankuttaa että älypuhelin syövyttää aivot eikä sitä saa heillä käyttää?
Lapset 8- ja 11v eivät enää oikein halua mennä mummulle kylään kun eivät saa ottaa ollenkaan edes puhelintaan esiin.
Ja siis äitini on terve, kuusikymppinen ihminen, ei mitään riskiryhmää.
Aina kun lapset ottavat puhelimet esiin, äitini alkaa vouhkata, no ei hän huuda, mutta semmoista pelottelua pitää. Että nyt ne puhelimet pois kun niistä menee säteilyä kasvojen kautta aivoihin.
Lapsia ahdistaa tuollainen pelottelu enkä näe mitään syytä miksei voisi kaverin kanssa somen kautta jutella nyt kun monet eivät halua tavatakaan.
Kommentit (12)
Eikä nyt muutenkaan kyläillä muiden kodeissa, oli riskiryhmää tai ei. Nyt yritetään saada tartunnat vähenemään.
Mummu on oikeassa. Älypuhelimet ovat tehneet ihmisistä zombeja. Kaikki tuijottavat vaan puhelimissa reagoimatta oikeaan maailmaan mitenkään.
Vierailija kirjoitti:
Mummu on oikeassa. Älypuhelimet ovat tehneet ihmisistä zombeja. Kaikki tuijottavat vaan puhelimissa reagoimatta oikeaan maailmaan mitenkään.
Puhelimiaan
Ovatko lapsesi niin riippuvaisia puhelimistaan, etteivät voi olla irti niistä edes sen vierailun aikaa? Huolestuisin, jos tuo olisi omien lasteni tilanne.
Jos lapset eivät halua käydä mummulla, niin älä pakota käymään ainakaan kovin usein. Kyllä he jonkun jouluvisiitin kerran vuodessa varmaan jaksavat ilman puhelimen räpläystä. Jos mummu haluaa tulla teille tapaamaan lapsenlapsiaan, niin osaa varmaan olla hörhöilemättä taikasäteilystä. Jos ei osaa, niin ei tarvitse tulla.
Ovatko nämä kuinka monen päivän vierailuja mitä mummolaan teette? Jos kyse on päivästä niin sen aikaa kyllä pitäisi jokaisen kestää ilman tarpeetonta älyluurin toljottelua. Lapsia ei pitäisi puhelinriippuvaisiksi edes opettaa.
No eihän sitä tiedä vaikka myöhemmin huomattaisiin älypuhelimien ja kaikenmaailman langattomien nettien vaarallisuus. 5G ei vaikuta kovin hyvältä. Maailmalla onkin laitettu jo jäihin 5G suunnitelmia.
Nykyaika tosin on ihmeellistä. Montako kertaa kananmuna on ollut vaarallista ja sitten taas terveellistä? Nykyään syödään moskaa ja vahdataan älylaitteiden näyttöjä, virtaa saadaan sitten erilaisista päihteistä ja lääketeollisuuden kultakaivokseta: mielialalääkkeistä.
"5g:n pilottiprojektit ovat laitettu Brysselissä jäihin. Raporttien mukaan Brysselin tiukkoihin säteilyrajoituksiin ei ole vielä päästy, joten verkkoja ei ole toistaiseksi tulossa. 5g-verkkojen pelätään vaikuttavan ihmisten terveyteen.
Brysselin ympäristöministeri Céline Fremault kommentoi asiaa L’Echolle. ”En voi toivottaa tervetulleeksi sellaista teknologiaa, joka ei ole asukkaitamme suojelevien rajoitusten mukaista. Brysselin asukkaat eivät ole mitään laboratoriohiiriä, joiden terveyden voin myydä rahaa vastaan”, Fremault linjaa."
En näe että lapsissa tai mummossa on syytä.
Syy on AP:ssä itsessään. Opetapa lapset äyttäytymään vierailuilla hyvin ja keskustelemaan mummonsa kanssa kuten normaalit ihmiset. Puhelin pysyy repussa.
Muuten lienee vierailukin turha.
Voi, miksei meidän lapsilla ole noin ihanaa mummua!? <3
Olen saman ikäinen enkä halua, että meille tullaan räpläämään puhelinta. Sitä voi tehdä kotona. Ei tarvitse tulla ollenkaan jos puhelin on tärkeämpi.
Äitisi päättää miten hänen kodissaan toimitaan. Lapsillesi olisi hyväksi opetella pitämään puhelimet repussa kylässä käydessä.