Luuleeko joku vielä, että huoltovarmuusvarastot ovat Suomessa?
Katsokaa a-studio. Huoltovarmuusvarasto tilaa hengityssuojaimia Kiinasta, ei ne ole missään Suomen varastoissa valmiina.
Kommentit (10)
No ilmankos varastojen sijainnit on hypersalaisia...
Oli ne varastot sitten jossain tai ei, niin lopputulos on ettei niitä suojamaskeja ole missään! Lisää on tilattu, mutta epävarmaa on koska saadaan vai saadaanko lainkaan.
Just viime viikolla hehkutettiin Suomen huoltovarmuusvarastoja, kun ne on niin hyvät muihin maihin verrattuna. Äkkiä ehtyivät.
Pakko ne on olla Suomessa.
Sodan syttyessä meritse ei voi olettaa tulevaksi mitään, vihollinen varmasti blokkaa merireitit.
Koneet voi ampua alas.
Maitse meille ei pääse kuin Venäjältä...
Ja kenen vieraan vallan voisi luottaa niitä meille säilyttelevän?
Eli tottakai ne on Suomessa.
Ruotsissa tai Ahvenanmaalla. Tosiasiassa palvelevat Ruotsia. Jos olemassa ollenkaan.
Ainakin viljan huoltovarmuusvaratoista osa on Suomessa. Tuossa on yksi meidän pihan toisella puolella.
Taas joku raukka kun ei medialukutaitoa hallitse... kyse oli muualle kuin sairaaloihin menevistä.
Vierailija kirjoitti:
Pakko ne on olla Suomessa.
Sodan syttyessä meritse ei voi olettaa tulevaksi mitään, vihollinen varmasti blokkaa merireitit.
Koneet voi ampua alas.
Maitse meille ei pääse kuin Venäjältä...
Ja kenen vieraan vallan voisi luottaa niitä meille säilyttelevän?
Eli tottakai ne on Suomessa.
Tottakai ne on siellä missä varastointi on halvinta. Senaattikiinteistöt otti haltuunsa kaikki valtion kiinteistöt takavuosina ja sen jälkeen ovat tolkuttomilla vuokrillaan ajaneet monet valtion instituutiot aivan katastrofin partaalle. Mm. poliisiasemia on tämän vuoksi lakkautettu ja armeijan toimintoja supistettu.
En pitäisi siten MITENKÄÄN MAHDOTTOMANA, että varmuusvarastoja olisi sijoitettu esim. Viroon tai Kiinaan. Nopeastihan niistä pääsee tarvittaessa Suomeen, eikö...?
https://www.verkkouutiset.fi/ministeri-vanhentuneet-suojavarusteet-on-t…
Kyllä niitä varastoja on, vai meinaatteko että ministerit höpöttelee satuja? Palturin puhumisesta voi joutua Rinteen kanssa mieron tielle.
Luuletko sinä, että meidän huoltovarmuusvarastot ovat Kiinassa...?
Kai nyt pitää tilata lisää. Ei ne varastot mikään pohjaton kaivo ole.