Vanhemmat hei! Yrittäkääpä edes hieman rytmittää lasten koulupäiviä!
Suurinosa oppilaistani herää selvästi vasta 11 jälkeen. Koulupäivänä?
Toisekseen klo 21 jälkeen minulle lähetetty 30 wilmaviestiä niin vanhemmilta kuin oppilailta. Tilanne aamulla ennen klo 8.
Nyt hieman otetta tähän toimintaan. Tässä kuitenkin mennään toukokuun loppuun asti näin.
T. Aineopettaja
Kommentit (9)
Millaisia työpäiviä vanhemmilla on? Tehdäänkö työstä tultua ensin ne koulutehtävät vai esim. ruokaa perheelle?
Miten olet järjestänyt omien lastesi koulupäivät?
Siis vanhemmat ja oppilaat ennakoivat ja lähettävät viestit sinulle illalla, koska tietävät sinun lukevan niitä vain kerran päivässä klo 8 alkaen?
Kiva, että olet asentanut oppilaisiisi anturit, joilla seuraat heidän unirytmiään.
Meillä alakoululaisten koulupäivä klo 9.00-14.00.
Mutta ärsyttää opettajien patistelu ulos, kun on flunssaa yms.
Meillä herätään kyllä tunneille, syödään lounas ja välipalat. Opet, älkää antako niin järkyttäviä määriä tehtäviä. Meillä lapsi painaa 8-20 päiviä työmäärän takia.
Sitten esim. Opelle ei käy se, että isä töiden jälkeen auttaa matematiikassa illalla. Tulee töistä, syö ja auttaa tehtävissä. Pientä rajaa myös opettajille.
Aloita joka oppitunti etäyhteydellä. Tulee hyvä rytmi!
Meillä herätään aamuisin klo 7- 8 aikaan. Opiskelu aloitetaan klo 10-11 aikoihin, koska olen huomannut että vireystaso lapsellamme on parhaimmillaan klo 10-15. Tänä aikana teemme tehtävät.
Vierailija kirjoitti:
Millaisia työpäiviä vanhemmilla on? Tehdäänkö työstä tultua ensin ne koulutehtävät vai esim. ruokaa perheelle?
Miten olet järjestänyt omien lastesi koulupäivät?
Oppilaat pärjää kyllä ihan sillä etäopiskelullakin, ellei tarvitse kouluavustajaa normaalisti koulussa. Nyt taitaa olla kyse vain siitä viitseliäisyydestä. On kivampi kattoo netistä kaikkee muuta ja sitten illalla itkee vanhemmille miten on tässä ihan kauheesti yritetty, mut kun ope on mätä ja tehtävät liian vaikeita. Katohan pari päivää sivusta että se lapses koettaa tehdä aivan itse niitä tehtäviään jokusen tunnin. Siis katsot että sei ei tee muuta ja haahuile. Älä auta ennen kuin se pari tuntia on kulunut. Saatat huomata, että sehän osaa toimia ihan itsekin.
Totta kai lapsi esittää avutonta, jos sillä saa huomiota, myötätuntoa ja laatuaikaa. Bonuksena vanhemmat sättii opettajaa.
Nyt opiskellaan etänä.