Tulli oli järjestänyt tartuntatauteja varten HARJOITUKSET ennen koronavirusta. Miksi valmiuksia ei otettu käyttöön aiemmin?
https://tulli.fi/artikkeli/-/asset_publisher/viranomaiset-harjoitteleva…-
Tulli järjestää viranomaisharjoituksen Helsinki-Vantaan Lentoasemalla keskiviikkona 11.12. kello 9 alkaen. Harjoituksen aikana lentoasemalla voi näkyä normaalista poikkeavaa viranomaistoimintaa.
Harjoituksen aiheena on biologiset uhat.
Tullin lisäksi mukana ovat Rajavartiolaitos, poliisi, Terveyden ja hyvinvoinnin laitos, sosiaali- ja terveysministeriö, Helsingin Uudenmaan sairaanhoitopiiri, Vantaan kaupunki, Finavia sekä Liikenne- ja viestintävirasto.
https://aijaa.com/LXKqsk <-- kuvia harjoituksista 2019.
Ja Tartuntalaki kirjattuna lakiin:
6 §
Viranomaisten yleiset velvollisuudet
Tässä laissa tarkoitettujen valtion viranomaisten ja asiantuntijalaitosten sekä kuntien ja kuntayhtymien on järjestelmällisesti torjuttava tartuntatauteja sekä varauduttava terveydenhuollon häiriötilanteisiin. Niiden on ryhdyttävä välittömiin toimiin saatuaan tiedon torjuntatoimia edellyttävän tartuntataudin esiintymisestä tai sellaisen vaarasta toimialueellaan.
https://www.finlex.fi/fi/laki/alkup/2016/20161227#Lidp445969072
Kommentit (7)
Melkoisen onnistuneet treenit tosiaan, kun eihän tämä olisi edes voinut mennä huonommin. Vai sitäkö siellä harjoiteltiinkin kuinka tartuntataudeille altistuneet saadaan tartuttamaan mahdollisimman monta?
Koska STM ei määrännyt toimimaan. Ilman ministeriön määräystä tulli ei todellakaan ryhdy poikkeusjärjestelyihin.
No koska harjoitus on oletettavasti taas perustunut siihen, että sieltä tulee joku Puuttinin näköinen mies polonium-purkit kainalossa ja sitä sitten torjutaan.
Joku on katsonut liikaa Bond-elokuvia ja piti tuota todennäköisimpänä uhkana Suomelle. Kuvittelemmehan olevamme itsekin suurvalta johon kohdistuu vähintään yhtä suuri sabotaashin uhka kuin UK:n ja USA:n.
Määräystä ei tullut viranomaiselta, jonka olisi se pitänyt antaa. Ei tulli ja poliisi itsekseen tee mitä sattuu, käskyn on tultava ylhäältä.
Vierailija kirjoitti:
Koska STM ei määrännyt toimimaan. Ilman ministeriön määräystä tulli ei todellakaan ryhdy poikkeusjärjestelyihin.
Sosiaali ja terveysministeriö oli mukana järjestämissä tartuntatauti harjoituksissa. Meillä oli siis valmiudet ja laki velvoittaa toimimaan. Miksi ei tullut käskyä toimia lakien määräysten mukaisesti? Jos kerta harjoituksia tehtiin, niin tietysti niitä pitää toteuttaa myös toden paikan tullen.
En halua maksaa palkkaa sellaisen valtion viranomaisille, joilla ei ole puhelinta, jolla soittaa ministeriöön ja kysyä, mikä saatana maksaa kun ohjeita ei kuulu. Ja jotka eivät välittömästi mene komentoketjua ylöspäin ja linjoja pitkin pääministerin luuriin, jos se ei auta.
Onko THL vastuussa tästäkin flopista? Koska heillä oli valtuudet toimia?