Asuntolainan ottaminen tässä tilanteessa?
Meillä oli asuntolainaneuvottelut pankissa ja ostoneuvottelut talosta viimeistä vaille valmiina, kun tämä pandemia ja poikkeusolot pamahti päälle.
Talo on harvinaisen hyvä löytö, aivan unelma meille. Mutta miten tämä tilanne vaikuttaa lainoihin? Tuntuu, ettei nyt sitten uskallakaan lähteä tähän.
Toisaalta jos tämä tilanne kestää pitkään, niinkuin varmaan kestää, niin aika ankeaksi tulee meidän olo täällä kerrostalokämpässä, kun taas uusi talo olisi omakotitalo omalla pihalla. Varsinkin kesää ajatellen, ja jos tulee vielä tiukempia ulkonaliikkumisrajoituksia.
Antaako pankit kuitenkin ihan normaalisti asuntolainoja nyt?
Kommentit (9)
Kyllä pankit lainaa antaa, mutta marginaalit varmaan kasvussa. Mutta onko tuolla väliä, josko tarjous jo olemassa.
Meilläkin asunnonvaihto ajankohtainen, mutta siirretään suosiolla syksyyn, en uskalla lainaa tässä tilanteessa ottaa ja luulisin, että ostajan markkinat on nyt, kun kauppa jäätyy.
Taitavat nauraa lainanhakijan pihalle.
Niin ehkä tässä tilanteessa voi olla niin, ettei muitakaan asunnonostajia juuri nyt ole paljoa. Eli ehkä talo on vielä myynnissä sittenkin, kun tämä tilanne alkaa seljetä.
Ap
Veikkaan, että vuoden kuluttua taloja saa edullisemmin kuin nyt.
Onko teillä varmat työpaikat ja ette kai ole ostamassa muuttotappioalueelta?
Kukaan tolkuissaan oleva ei osta taloa tällä hetkellä. Kehottaisin nyt malttamaan ja odottelemaan muutama kuukausi. Sitä taloa ei osta kukaan muukaan, joten voitte ostaa sen vallan hyvin vaikkapa syksyllä.
Ainakin meidän pankki rahoittaa normaalisti, kunhan on maksukykyä. Marginaaleissa ei vielä ole ollut muutoksia, korkokattojen hinnat ovat nousussa, kiinteitä korkoja emme tarjoa nyt. Jossain on asuttava kuitenkin, mutta jokainen tekee itse päätöksen haluaako lainaa lopulta ottaa.
Älä ota lainaa nyt! Katso vuosi mitä tapahtuu.