Tarkoittaako yt-neuvottelut aina irtisanomisia?
Tänään tuli ilmoitus, että koko henkilökuntaa koskevat yyteet alkaa. Johtaja vakuutteli, että kyse ei ole säästötoimenpiteestä ja että yrityksellä menee ihan hyvin. Olemme osa isompaa ulkomaalaista konsernia.
Mitä järkeä olisi irtisanoa ketään, jos tilanne on ihan hyvä? Ennen tätä koronahässäkkää meille oli vielä tarkoitus rekrytoida...
Kommentit (16)
Ei tarkoita. Mutta uudelleen järjestelyjä se tarkoittaa minimissään. Esim. osastoja puretaan, yhdistetään, tiimejä muodostetaan uudelleen jne.
Eivät tarkoita aina irtisanomisia.
Voivat myös tarkoittaa lomautuksia ja uudelleenjärjestelyjä.
Tarkoittaa myös lomautuksia. Saikuttelijat ja vaikeat henkilöt irtisanotaan.
Meilläkin isohko firma, jolla johdon mukaan menee hyvin. Alkoi kanssa yt:t. Ei ole kuulemma kenenkään työpaikka vaarassa. Tarkoitus liukumien pidolla ja lomien siirroilla päästä nyt suvantovaiheen ohi, mahdollisesti lomautuksia, jos edellisistä ei ole apua.
Saa nähdä pitääkö paikkansa. Edellisissä työpaikoissa yt:t on yleensä aina johtaneet irtisanomisiin.
Ei niitä huvikseen aloiteta. Vähintäänkin lomautuksia tulossa.
Kai niitä voi pitää siksikin jos tarvii siirtää porukkaa firman sisällä uusiin tehtäviin. Muuten kun se on aika mahdotonta sanoa "nyt alatkin tehdä tuota" jos työsopimuksessa on määritelty tehtävät eri tavalla.
99% kyse on huonoista uutisista, ja 1% hyvistä.
Mun miehen työpaikalla oli yt:t joissa 700 toimenkuvaa lakkautettiin ja 1000 uutta tehtävää perustettiin. Yt:t piti pitää koska tehtävät muuttu niin paljon. Tietysti niille joitten tehtävänkuva poistu, tarjottiin uusia hommia ja lisäks rekrytoitiin uutta porukkaa. Aika moni lähti omasta halustaan koska ehdotettu työ tai palkka ei ollu mieleinen
Yt neuvottelut tarkoitettiin alunperin ihan nimensä mukaisesti yhteistyöneuvotteluiksi. Niitä olisi ollut tarkoitus pitää mm myös silloin, kun palkataan lisää väkeä tai tehdään uusia investointeja jotka vaikuttaa vanhoihin työntekijöihin.
Nykyään ne kyllä tarkoittaa lomautuksia ja irtisanomisia.
YT:t voivat merkitä myös osa-aikaistamista. Ikääntyneiden kohdalla kyseeseen voivat tulla eläkejärjestelyt.
Ei tarkoita.
Jos 800 "kutsutaan" yt:hen ja 150 irtisanotaan niin osaahan sen jo tuosta laskea
t 11 yt:t läpikäynyt
Kiitos lohdullisista vastauksista. Toivottavasti ensi viikolla menis se lakiehdotus hallitukselle läpi, että yt-neuvotteluiden kesto lyhennettäisiin tilapäisesti kuudesta viikosta viiteen päivään, ettei tarvitse roikkua kuutta viikkoa löysässä hirressä. Tai no en tiiä kumpi nyt on sitten parempi... kuudessa viikossa kuitenkin ehtii tapahtua vaikka mitä, se on nyt nähty.
-AP
Ei tarkota välttämättä irtisanomisia tai lomautuksia, mutta hyvin usein kylläkin