CPAP-laitteesta apua koronan hoidossa?
CPAP-laitteesta mahdollisesti apua koronaviruspotilaiden hoidossa | Aputtps://www.apu.fi/artikkelit/uniapnean-hoidossa-kaytetysta-cpap-laitteesta-voi…
Kommentit (7)
Ei ole apua. Lisää tartuttavien virusaerosolien määrää. Ja limaisella, yskivällä ei muutenkaan pidä käyttää, voi lisätä aspiraation vaaraa.
Äidilläni todettiin vakava uniapnea.
Hän joutui odottamaan cpap-laitetta muutaman kuukauden, koska yhtään ainoata ylimääräisiä ei ollut. Laite vapautui käyttöön siis vasta, kun joku käyttäjistä kuoli. Ystävän isällä oli sama toisella paikkakunnalla. En sitten tiedä missä ne ylimääräiset laitteet ovat, eivät ainakaan tämän seudun keskussairaalalla.
Ja sukulainen, myöskin cpap-laitteen kanssa nukkuva tarvitsee joka hetki lisäksi lisähappea. Se cpap-laite ei auta hänen keuhkoahtaumassa lainkaan,
Kyllä, noninvasiivinen ventilaatio on käypä hoito keuhkokuumeen aiheuttamaan hengitysvajaukseen. Sairaalassa tietysti ensimmäiseksi annetaan lisähappea, koska se tulee joka sairaalapedille, ei tarvita kuin happiviikset nokkaan. Tehohoidossa annetaan seuraavaksi noninvasiivinen hengityshoito eli CPAP-kone ja viimeiseksi invasiivinen hengityshoito eli hengityskone tai manuaalinen ventilointi.
http://www.finnanest.fi/files/a_brander.pdf
"Vakavaa keuhkokuumetta sairastavalla potilaalla saattaa ilmetä hengitysvajausta, jos keuhkojen kaasujenvaihto on liikaa häiriintynyt. Lisääntynyt hengitystyö myös väsyttää vähitellen hengityslihakset. Apuna voidaan käyttää ei-invasiivista ventilaatiota, kuten CPAP- ja BIPAP-hoitoja, jotka helpottavat hengittämistä tuottamalla ilmateihin jatkuvan ylipaineen. Toisinaan hengityslaitehoito voi olla keuhkokuumeen pahimmassa vaiheessa välttämätöntä."
Ylen sivulla oli keuhkolääkärin haastattelu tuosta ja hänen mukaansa ei auta koronan hoidossa.
Vierailija kirjoitti:
Ylen sivulla oli keuhkolääkärin haastattelu tuosta ja hänen mukaansa ei auta koronan hoidossa.
Häh? Sehän sanoi, että auttaa, muttei kovin paljon.
"In recognition of the current pandemic situation, and to ease regulatory burden on manufacturers, the FDA is being flexible in not enforcing the premarket review requirement for these modifications.
Second, as outlined in this guidance, hospitals and health care professionals may use ventilators intended for other environments. For example, the guidance notes hospitals that could repurpose ventilators normally used for transporting patients in an ambulance into the hospital setting for long-term use. The FDA also provides recommendations for other alternatives that should be considered such as devices for treating sleep apnea, continuous positive airway pressure (CPAP), devices."
https://www.fda.gov/news-events/press-announcements/coronavirus-covid-1…
Ei ole apua. Siitä oli jossain tarkempi juttu.