Nainen mitä hyväksyt, että miehesi tekee naistyökaverin kanssa?
Olen aloittanut työpaikalla, jossa työkaverini ovat miehiä. Suurin osa naimissa olevia. Oon miettinyt vetääkö joku vaimo herneen nenään, kun käyn joidenkin miesten kanssa kahvilla ja syömässä. Välillä ihan kahdenkesken, työpäivän aikana kylläkin. Joidenkin kanssa viestitellään vapaa-ajallakin.
Eli missä sun mielestä menee raja? Vai voiko tehdä samoja juttuja, kun miestenkin kanssa tekis?
En kuitenkaan haluis aiheuttaa mitään hämminkiä parisuhteisiin.
Kommentit (17)
Viestitellä voit jos panette, muuten ei kannata. Tulee turhaa säätöä.
Työnteko ok, kahvi ja lounastauot ok. Mut jos on niin hyvä kaveri, että useimmat lounastauot ja kahvitauot viettää tietyn tyypin kanssa, niin olettaisin, että on niin hyvä kaveri, että voisi tulla meillekin vaimonkanssa joku viikonloppu kahvia juomaan ihan tutustumisen merkeissä, Ei tietty nyt korona aikana...
Mut tuollainen vaimolle esittley vähentäisi kovasti epäilyksiä. Kyllä mun samaa sukupuoltakin olevat parhaat työkaverit on käyny meillä kahvilla kotona.
Kumin kanssa kun teet ni tee mitä haluat.
Puolisolla on samat säännöt kuin itsellänikin. Työkavereiden kanssa on suotavaa tulla toimeen, jos synkkaa niin vapaa-ajallakin voi olla yhteyksissä ja tavata. Ihan sukupuolesta riippumatta. Seksin harrastaminen on sopimatonta. Hengailussa ei ole mitään väärää, jos se kaikille osapuolille on luontevan tuntuista.
Olen siis itse nainen, ystäväpiiriini kuuluu paljon kummankin sukupuolen edustajia. Miespuolisia, joiden kanssa suhde on ajan kanssa syventynyt läheiseksi ystävyydeksi on muunmuassa löytynyt työpaikalta. Ystävyys on säilynyt vaikka työpaikka on vaihtunut. Suhdestatus on myös vuosien vieriessä sekä minulla että ystävilläni vaihdellut sinkusta parisuhteeseen, mutta se ei ole vaikuttanut ystävyyden sisältöön.
Kaiken muun voin miehelleni kertoa miespuolisiin ystäviini liittyen, paitsi heidän minulle luottamuksella jakamansa henkilökohtaiset asiat.
Työnteko, lounas, kahvitauko, työpaikan tiimin yhteinen chattirinki ok.
Muuta en näe tarpeelliseksi, tai ainakin vaatisi perustelut, miksi "synkkaa" niin hyvin. Esim onko yhteinen harvinainen harrastus, kuten vuoden 65 Volvon tuunaaminen.
Miehelläni ei ole naistyökavereita, koska naiset ei fyysisesti yllä tähän ammattiin. Alfa is only for me.
No kunhan sänkyyn ei mene, niin on hyvä.
Suihinotto on ok mutta ei suukkoja suulle koska se on liian intiimiä.
En todellakaan lähtisi työkavereideni kanssa kaksistaan mihinkään.
Lounaat, kahvitauot ok. Työpaikan yhteinen whatsapp ok. Mutta mitä hemmetin henk koht asiaa sulla voisi olla mun miehelle vapaa-ajalla niin, että siitä pitää viestitellä?
Kaikki paitsi anaali ok.
En tykkää vieraan naisen schaissen mausta suussani.
N22
Vierailija kirjoitti:
Puolisolla on samat säännöt kuin itsellänikin. Työkavereiden kanssa on suotavaa tulla toimeen, jos synkkaa niin vapaa-ajallakin voi olla yhteyksissä ja tavata. Ihan sukupuolesta riippumatta. Seksin harrastaminen on sopimatonta. Hengailussa ei ole mitään väärää, jos se kaikille osapuolille on luontevan tuntuista.
Olen siis itse nainen, ystäväpiiriini kuuluu paljon kummankkummankinkoin sukupuolen edustajia. Miespuolisia, joiden kanssa suhde on ajan kanssa syventynyt läheiseksi ystävyydeksi on muunmuassa löytynyt työpaikalta. Ystävyys on säilynyt vaikka työpaikka on vaihtunut. Suhdestatus on myös vuosien vieriessä sekä minulla että ystävilläni vaihdellut sinkusta parisuhteeseen, mutta se ei ole vaikuttanut ystävyyden sisältöön.
Kaiken muun voin miehelleni kertoa miespuolisiin ystäviini liittyen, paitsi heidän minulle luottamuksella jakamansa henkilökohtaiset asiat.
Itse ajattelen samallalailla, kun sinä ja toivoisin, että muutkin luottais niin paljon kumppaniin, että asia ois kaikkien osalta ok. Oon vaan miettinyt, että kuinka moni nainen on mustasukkainen, jos vaikka joskus näkee miehensä syömässä kanssani.
Kunnioitan itse eronneena avo-/ avioliittoa niin paljon, että missään nimessä panemaan en lähde varatun kanssa. Ap
Vierailija kirjoitti:
En todellakaan lähtisi työkavereideni kanssa kaksistaan mihinkään.
Miksi et?
Vierailija kirjoitti:
Lounaat, kahvitauot ok. Työpaikan yhteinen whatsapp ok. Mutta mitä hemmetin henk koht asiaa sulla voisi olla mun miehelle vapaa-ajalla niin, että siitä pitää viestitellä?
Se mitä on viestitelty niin miehiltä on tullut viestejä ehkä silloin kun ovat ehkä kännissä. Monesti viestit on jotain ketjuviestien jakamista, olutpullon kuvia tmv. Muutama viesti on tullut, että lähdetkö baariin, lainaatko rahaa, lähetkö kuskiks, voinko tulla käymään..noihin en oo aina ees vastannut.
Ite oon kysynyt jotain työhön liittyvää esim pikkujouluista tai kun ollaan puhuttu, että ollaan samaan aikaan vaikka messuilla niin kysynyt joko oot täällä, lähetäänkö käymään kahvilla. Ap
Jos suurin osa työkavereista on miehiä. Ja olet kovin sosiaalinen. Kahvilla ja syömässä käyminen olis mulle puolisona ok. En näe mitään syytä, että miehelleni työkaveri viestittelisi vielä vapaa-ajallakin.