Mitä korona on opettanut suomalaisesta luonteesta?
Yleinen väite että suomalaiset on rehellisiä ja luotettavia (tosin ainoastaan suomalaiset näyttää sanovan tätä, kertonee sekin jotain)
Korona on näyttäbyt että ei tosiaan ole, suomalaiset on säännöt ei koske minua tyyppejä ja nää karanteenitkaan ei koske minua.
Kommentit (17)
Yllättävän itsepäisiä. Aina sanottu, että suomalainen jonottaa kiltisti ja noudattaa sääntöjä. Ehkä valtaosa, muttaei kaikki.
Suomalaisten itsekkyys ja kykenemättömyys ajattelemaan yhteistä hyvää on tullut viime viikkoina vahvasti esille. Jokainen joka on tuonut mukanaan koronan ulkomaanreissulta tai käynyt kaupassa karanteenista huolimatta on hyvin mahdollisesti toimillaan aiheuttanut suurta kärsimystä jollekin ja myöhemmin kuoleman.
Itsepäisiä, vähättelevät, häpeilevät...
Ainakin sen että kanalauma seuraa vaikka päätöntä kanaa.
Joillekin hallitus ja niiden sanomiset on kuin Jumalan käsky, oikeastihan hallituksen saati presidentin sanomsilla ei tulisi olla kansaan mitään vaikutusta. Eikä edes poliisin sanan. Eikä edes naapurisi sanan.
Oikeudessa nämä asiat vasta punnitaan.
Sen että joukossamme on paljon itsekkäitä kusipäitä jotka kulkevat entiseen malliin kuntosaleissa, Lapin hiihtokeskuksissa, ravintoloissa ym. suurten joukkojen kokoontumispaikoissa.
Kuten myös sen että mielensäpahoittajia on oletettu enemmän, ikäihmiset pahoittavat mielensä kun heidän oman turvallisuutensa vuoksi pyydetään välttämään ihmiskontakteja, koululaisten vanhemmat ovat itsekkäitä eivätkä siedä lapsiaan kotona tai vaativat maksullista vapaata jotta voivat olla 12v. lapsensa kanssa kotona.
Alta nelikymppiset miehet on usein jöröjukkia ja naiset lässyttäviä hysteerikkoja. Yhteistä luulo, että tiedetään kaikki kaikesta.
Yli nelikymppisissä rupeaa jo näkymään jo elämänkokemukseen mukanaan tuomaa viisauttaan joka puhkeaa parhaaseen kukkaan joillain jo viisikymppisinä ja toisilla vasta yli kuuskymppisinä.
Suuri osa yli seitsemänkymppisistä on jo todellisen elämänkoulimia ja paljon kokemusperäistä tietoa omaavia tosielämän filosofeja.
Vierailija kirjoitti:
Yllättävän itsepäisiä. Aina sanottu, että suomalainen jonottaa kiltisti ja noudattaa sääntöjä. Ehkä valtaosa, muttaei kaikki.
Jonotuksessa ehkä pätee, kun jostain kumman syystä ei siirrytä vieressä avautuvalle kassalle vaan jonotetaan ennemmin. Ehkä se on vaan niin kiva jono, edelläolevalla kiva beba yms.? Mutta liikenteessä taas, väittäisin että vähintään puolet autoilijoista ei kunnioita jalankulkijoita suojatiellä. Siksi itselläkin mennyt sellaiseksi, että joudun odottamaan autoilijalta käsimerkkiä ylittää suojatie, kun tällä kylällä häviävän harva autoilija tuntuu ymmärtävän, että niitä suojatetä ylittämään lähtevän näköisiä pitäisi väistää. Ilmeisesti ajatellaan, että odottava jalankulkijahan se siinä antaa heille tietä, kyllä he joutaa odottaa kun mun autossahan kuluisi bensaa ja kytkin yms. kun joutuisi pysähdellä yhden jalankulkijan takia.
Media ainakin jatkaa kansan pelottelua vastuuttomasti.
Il is yle hs mtv3.
Suomalaiset ovat kuitenkin melko rehellisiä, täsmällisiä ja sääntöjä noudattavia verrattuna moneen muuhun maailman kansaan.
Vertailen suomalaisia ja ruotsalaisia, kun asun Ruotsissa ja suomalaiset on olleet aivan erilaisia kuin ruotsalaiset. Suomalaiset on jääräpäisiä (hyvässä ja pahassa), poliitikoilta vaaditaan paljon, kaikkea kyseenalaistetaan ja jokainen miettii omilla aivoilla. Ruotsalaiset on alamaisia. Kun virkamies sanoo, että menkäähän lampaat karsinaan siitä, niin nämä menee. Mitään ei kyseenalaisteta ja jos joku kyseenalaistaa jotain, hänet leimataan huonon mielen levittäjäksi. On kummallista miten auktoriteettiuskovaisia ruotsalaiset on, vaikka yhteiskunta muuten on vähemmän hierarkkinen kuin Suomi.
Ulkomailla asunut kirjoitti:
Suomalaiset ovat kuitenkin melko rehellisiä, täsmällisiä ja sääntöjä noudattavia verrattuna moneen muuhun maailman kansaan.
Juuri noin. Oikeastaan vain Saksalaiset ja Sweitsiläiset pääsevät kanssamme samaan.
Hostorian kirjoilta voimme lukea suomalaisen kansanluonteen ominaispiirteet, miksipä se siiitä olisi muuttunut.
1918 tapettiin nälkään ja luoteihin, nyt koronalla tuottamaton väestönosa pois kuleksimasta.
Halki ilman kuolonkellot hiljaa kumajaa, kun tuonen viikate tuo julma niittää saalistaan
Nyt murhe raskas sydämiä kaivelee ja polkuja tuonen viitoittaa se kyynelin
Älä itke äiti kadonnutta lastasi, vaikka sulta riistetty on ainoo turvasi
Niin huoles heitä, toivees peitä kaikki unholaan
Ja oota kunnes iäisyydes tavataan
Hyvästi aatetoverit te harhailette viel
Haaveillen tietä kuljette ehk aamunkoittoon siel
Ei tiedä kun se hetki lyö ja silloin koittaa yö
On unikuva elämäin ja raukee työ
On kulkumetsän siimeksessä jossa lepäjän
Ja hongat siellä kirittävät mulle virsiään
Ei kelloin ääni häiritse mun ikiuntani, ei pappein siunausta kaipaa tomuni
Kun kevät jälleen herättää taas kukat kummullein
Niin linnut virttä lohdutuksen mulle laulelee
Tää alttari on kärsineen ja hauta uupuneen, jonk kyynelhelmin kukat itkee ilmoilleen
Jos tiedon saat sä armaani mun kuolemastani
Ja tiedät missä sijaitsee mun lepopaikkani
Niin ruusu veripunainen haudallein istuta
Se kasvaa siinä aatteheni muistona
Että suurin osa suomalaisista ottaa tilanteen rauhallisesti ja noudattaa kuuliaisesti ohjeita. Sitten on osa, joka ei noudata mitään ohjeita ja kuvittelee, että hallitus vaan yrittää pakottaa heitä johonkin. Ja lopuksi vielä ne, jotka elelevät maailmanlopun tunnelmissa hamstrattujen makaroni-, tonnikala-, tomaattimurska- , käsidesi, lääke- ja vessapaperivuorten kanssa neljän seinän sisällä.
Tässä ilmenee suomalaisten kansanluonne.
Tarvitsevat holhousta. Sääntö-Suomi on näköjään oltava näiden itsekeskeisten idioottien vuoksi.
Sen miten paljon me häpeillään ja mietitään mitä muut ajattelee. Ensin hamstrataan maskeja, sitten ei kuitenkaan kehdata edes käyttää niitä.