Erityislasten vanhemmat, pidättekö lapsenne kotona?
Kommentit (11)
Joo, pidän kun olisi todennäköisesti ainoa oppilas koulussa (käy pienluokkaa). Hoitaa koulunkäynnin tietokoneen välityksellä.
Nimenomaan juuri erityioppilaiden luokat ja koulut olisi oltava suljettuina.
Tuleeko rankkaa kenelle?
Ainakin sille erityislapselle, joka altistuu koronalle.
Pidän kotona! Lisäksi hänellä ja minulla on perussairauksia, mitkä ovat riski koronan kannalta.
Kyllä.
Hän tosin ei ole "vaikea" tai "rankka" lapsi, erilainen vain.
Vierailija kirjoitti:
Kyllä.
Hän tosin ei ole "vaikea" tai "rankka" lapsi, erilainen vain.
Täytyyhän siinä opettaa kädestä pitäen monta tuntia päivässä.
Pidän kotona. Ekat päivät olleet haastavia kun on peloissaan ja elintärkeät rutiinit on rikkoutuneet. Oli hyvä vaihe menossa ja nyt taas raivarit takaisin. Autisminkirjo.
Tietenkin pidän, hän on riskiryhmää.
Ei ole vaikeaa. Meillä ei yliäänsä ole vaikeaa silloin kun ollaan perheen kesken, ongelmat on koulussa ja harrastuksissa, missä on liikaa ihmisiä.
Pidetään kotona. Tosin jossain vaiheessa alkavat seinät kaatua päälle, kaverilla kun on muutenkin kova meno ja keskittymisvaikeuksia. Onneksi ulkoilu on sentään mahdollista.
T: Tourette-pojan äiti
Miten joku uskaltaa antaa lapsen menna kouluun kun tilanne on mika on.
Eiko niista omista duuneista voi olla pois vaikka vuorotellen toisen vanhemman kanssa?
Tahallista koronavirukselle altistamista.
Tottakai pidan kotona.
Erityislapsilla ne virukset vaihtaa omistajaa nopeasti, ja joillakin jokun perussairaus kuten epilepsia, joille sitten koronavoi olla todella kurja.
Itseasiassa on tosi idioottimaista, kun erityisoppilaat saavat olla koulussa.