Voiko alko mennä kiinni corona-hysterian takia?
Kysyn ihan vakavissani. Pitääkö hakea etukäteen varastoon kunnon satsi? Vastaus joltain, joka oikeasti tietää?
Kommentit (10)
Arvelen, että Alko suljetaan kohtapuolin.
Muutenhan karanteenissa ja kotona pysyttelevät ihmiset joisivat itsensä hengiltä.
Myöskään kauppaan ei toimiteta enää olutta, eikä siidereitä.
Jos Alkot suljetaan, se oli sitten siinä. Suomessa alkaa anarkia, sisällisota ja Endorin taistelu. Silloin totisesti kansalla happi loppuu ja pierettää. Aamen.
Itse olen viime viikkoina tankannut kotiin kunnon lastit alkoholia.
Alkon toiminta ei ole yhteiskunnan toiminnan kannalta tärkeää, joten se menee tässä muun paniikin siivellä kiinni varsin pian.
Itse kävin tänään ihan varmuuden vuoksi hakemassa muutaman hanapakkauksen punkkua. Kirkasta on kotona liki parikymmentä litraa mutta tylsää sitä on vaan litkiä jos tulee tosi paikka. Olutta on 23 litraa valmistumassa. Jos ei töihinkään saa mennä niin jotenkin päivät pitää kuluttaa.
Tottakai Alko pitäisi sulkea välittömästi. Karanteenissa oleville siitä on vain haitallisia seurauksia! Nyt järkeä päättäjille.
Perustaisin oman pienen kittarin, jossa myisin pieniä pulloja viinaa.
Itse luulen, todella siis veikkaan, arvelen, että Alkoa ei suljeta, koska tuotteet on sellaisia, että niitä ei hirveästi näpelöidä ja vaihdeta hetken päästä toiseen.
Ostokset ovat ylipäätään siihen kopsaan mahtuvia, eli asiakkaat vaihtuvat nopeasti eivätkä jää jonoon pitkäksi aikaa. Lisäksi pullot ja purnukat voi jokainen vaikka desinfioida kotona.
Voi.
Mutta ei hätää.
Jäätelöauto tyyppiset Viina-autot lähtevät partioimaan lähiöihin.
Kannattaa varmuudeksi hakea isompi nippu kossua.
Voi tietenkin.
Sehän on yksi pahimpia paikkoja, mistä tartunna voi saada.
Ja meneekin kiinni aivan varmasti, kun valtion myymälä, julkinen tila.
Näin vahvasti luulen.