Vinkkejä yöimetyksen lopettamiseen?
Hei!
Aion lopettaa pian 9-kuisen vauvamme yöimetyksen ja vinkkejä siihen kaivataan. Onko muita neuvoja kuin muuttaa muutamaksi yöksi toiseen huoneeseen nukkumaan (millä onnistuin viime kerralla vanhemman lapsemme kanssa)? Myöskään yölliseen maitopullotouhuun ei ole aikeita. Lapsi syö ihan hyvin päiväsaikaan, illalla puuroakin, mutta sen lisäksi syö yöllä pari kolme kertaa ja välillä imee aivan " tosissaan" . Pienempänä nukkui pidempiä rupeamia ja heräili vähemmän. Vähän kypsyttää tämä yhä tiivistyvä syömistahti nyt kun olen yöimetystä lopettamassa.
(väsynyt) Äiti
Kommentit (3)
että huudolta ei voi välttyä... Muulle perheelle varattava korvatulpat miehen loman alkuun:)
kuopuksella se periaate, että saavutetuista eduista ei tingitä. :) Protestoi ja kovasti, mutta kyllä se siitä vaikka toivo meinas jo mennä. Esikoinen kun ei 2kk jälkeen yöllä syönyt, niin oli tällainen yötissuttelija aluksi vähän " outo" . :)
mutta tämän kuopuksen kanssa jatkoin perhepetissä nukkumista vaikka lopetin yöimetykset. Tuolloin vauva oli 8kk ja nukkui kiinni tississä. Kun hän heräsi syömään, silittelin vaan takasin nukkumaan. Ekana yönä huusi kyllä aika monta tuntia mutta viikon päästä oli unohtanut yötissin.