Jos joku luulin jotain itsestään, mitä ei ollutkaan, ja petti sillä sinut, niin vihaatko kyseistä henkilöä?
Kyllä vihaat, sinusta ihmisten pitää olla täydellisiä.
Kommentit (13)
En vihaa ketään. Halveksun heikkoja ihmisiä eli kiusantekijöitä.
En vihaa. Olen sellaisen yläpuolella.
Ihmisen pitää olla kädellinen ja hännätön.
Vierailija kirjoitti:
Ihmisen pitää olla kädellinen ja hännätön.
Pää ja jalatkin sopis olla.
En, jokainen on vastuussa itsestään. Voin olla korkeintaan vihainen itselleni, että luotin liiaksi toiseen. Toisin sanoen nuolaisin, ennenkuin tipahti.
Vierailija kirjoitti:
En vihaa ketään. Halveksun heikkoja ihmisiä eli kiusantekijöitä.
Eikö halveksiminen ole aika sama asia kuin vihaaminen ja ei-arvostaminen, jotka taas ovat kiusaamista? Olet siis itse heikko ihminen.
Ap
Vierailija kirjoitti:
Siis mitä??
No sanotaan, että joku ajatteli olevansa hyvä vanhempi ja että on sitä mielellään, mutta lasten kasvaessa hoitaisikin koko homman niin huonosti, että lapset kärsivät. Niin vihaisitko sellaista ihmistä? Tietty hän ei sinua siinä pettänyt, mutta mietipä, jos olisit vielä se lapsi siinä.
Ap
Minusta sellaiset ihmiset, jotka vihaavat tai halveksivat erehtyviä, ovat itse sairaan heikkoja ihmisinä. Oikeita säälittävyyden ja luuseriuden perikuvia. Haisevia paskaläjiä.
Ap
Huostaanottojen määristä päätellen Suomessa on aika paljon itsestään sellaista, mitä eivät olleetkaan, luulevia ihmisiä.
Ap
Minusta se ei ole petos, missä toinen yrittää pitää lupauksensa, muttei onnistu (tai arvioi Väärin, mitä ylipäänsä pitäisi yrittää). Petos on sitä, kun ei edes yritä tai ehkä koskaan edes aio pitää lupauksiaan.
Samalla minusta vaikuttaa siltä, että ap kyllä sortuu itse julistamaansa syntiin ja vihaa/halveksii ihmisiä, jotka eivät pysty täydellisyyteen (eli jotka itse sortuvat vihaamaan tai halveksimaan).
Minä en edes halveksi, enkä edes kiusantekijöitä. Moni niistäkään ei tarkoita kiusata, on vaan niin omituisia itse ettei paremmasta ymmärrä.
Teksti ihan kuin siitä satukirjata (raamattu), pelkkää siansaksaa josta ei saa mitään tolkkua mitä tarkoittaa
Siis mitä??