Millon tai millä raskausviikolla olisi sopivaa..
hankkia tarvikkeita ja vaatteita vauvalle? Kuinkas sänky ja muu?? :)
Kommentit (7)
Rakenneultran jälkeen varmaan uskaltaa alkaa ostamaan pikkuhiljaa. Eli h 20-21+
Maku asia, itse hankin suurimman osan vasta lapsen syntymän jäljeen. Äpakkauksella js turvakaukalolla pääsee aivan hyvin alkuun
En oo ostanut mitään vauvalle, rv 19. Itselleni ostin parit äitiysfarkut, koska omat eivät mene todellakaan päälle ja collegehousuissa ei voi olla töissä. Varmaan ostelen sitten rakenneultran jälkeen pikku hiljaa :). Ihan viime tippaan ei kannata kai jättää, kuulemma esim. vaunuissa voi olla joku toimitusaika.
Ihannetilanteessa raskaus etenee normaalisti ja vauva on syntymästä lähtien nk. helppo ja hyväuninen. Tällöin ehtii hankkia kaikenlaista vikalla kolmanneksella tai vauvan synnyttyä. Oman raskauden etenemistä ei kukaan tiedä ennakkoon ja saattaa joutua vuodelepoon jo puolivälissä eikä sen jälkeen enää hankita yhtään mitään nettishoppailua lukuunottamatta ja moni tavara kannattaa testailla ennen päätöstä esim. vaunut ja kaukalo on hyvä ihmetellä ja kokeilla liikkeessä. Käytettyjä hankkiessa taas on paremmin aikaa etsiä mieluista, kun aloittaa ajoissa.
Itse odotin np-ultraan. Sen jälkeen keskenmenon riski on jo pieni. Jos kestää ajatuksen keskenmenon nurkista löytyvistä vauvan tavaroista, voi hyvin hankkia kamaa vaikka heti plussan jälkeen.
Ekassa raskaudessa hankin kaiken melko viime tipassa, osan vauvan syntymän jälkeen, nyt kolmannessa raskaudessa olen alkanut hankkimaan tarvittavia hankintoja suurin piirtein rakenneultrasta lähtien. Olen aikaistanut tarvikkeiden etsintää, koska silloin on vielä hyvin aikaa ja myös jaksamista. Ei sitä viitsi viimeisillään raskaana tai vauva kainalossa niiden mahdollisten aiempien pienten lasten kanssa lähteä vaunuostoksille tms. Jotkut pienemmät tarvikkeet voi jättää myöhemmälle. Esim. vaatteita ja harsoja ym sälää voi hankkia tarvittaessa lisää myöhemmänkin. Noita ei kannata hamstrata liikaa.
Up