Covid-19. Onko päiväkodit jo hiljaisia?
Helsingissä lähipäiväkodissa näkyi ulkoilussa noin puolet siitä lapsimäärästä kuin tavallisesti. Viime viikko oli talvilomaa, mutta nyt pitäisi olla monella jo arkeen paluu päivä. Joko otit lapsesi pois hoidosta covid-19 uhan vuoksi?
Kommentit (7)
Ei pikkulapsiperheillä ole mitään syytä pitää talvilomaa koulujen hiihtolomaviikkojen mukaan. Me ainakin pidimme talviloman aina muulloin silloin kun lapset olivat vielä päiväkodissa. Paljon väljempää kaikkialla kun ei väkisin tunge etelän hiihtolomaviikon aikana turistikohteisiin.
Vierailija kirjoitti:
Monella on myös kouluikäinen sisarus.
On mutta monella taas ei. Joten kyllä tälläkin vikkolla on paljon talvilomalla.
Nyt on kyllä tautien parasta riehumisaikaa. Flunssat, influenssat ja vatsataudit jyllää ainakin täällä päin.
Corona tappaa 45 ikävuodesta ylöspäin. Ei vaarallinen lapsille mutta harventaa kiitettävästi vanhustiheyttä.
Onko tämä vain poikkeus päiväkotien joukossa? Vai eivätkö kaikki lapset ulkoile näin hyvällä säällä? Mielestäni on aiheellista seurata tilannetta. Vaivaako influenssa-, rs-virus, covid-19 vai mikä?
ap