Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

mitä järkeä on ostamisessa ja rikkaudessa

Vierailija
20.02.2020 |

Miksi kaikki perustuu ostamiselle ja sille. että kuka menestyy töissään parhaiten, kaikki pyörii vain sen ympärillä, kenellä eniten rahaa ja mitä blogit saavat ihmisen ostamaan. Ja sitten ihmisen pitää konmarittaa koti, kun on saatu sitä kaikkea paskaa-

en jaksa tätä kaupallista maailmaa ja sitä, että hegityskin maksaa. Ja sitä, että vain rikkailla on oikeus elää ja ostaa mitä haluaa ja muut kärsivät suossa.

Enkä edes pyytänyt syntyä tänne mutta tällaiseen paskamaailmaan tulin, eikä minulta kysytty!

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
20.02.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kun tekee töitä, saa rahaa. Kun säästää, rahaa jää säästöön. Se on niin yksinkertaista.

Vierailija
2/8 |
20.02.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi sä luet jotain typeriä blogeja? Lue kirjoja.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
20.02.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllähän se elämää helpottaa ja rahalla saa kaikkea. Sanotaan että rakkautta ei saa ja se voi olla osittain tottakin mutta saa sillä kaikki rakkauden mukana tulevat "edut". Sitäpaitsi rakkaus voi loppua itsetään koska tahansa mutta ainakin minulla on rahaa sen verran ettei tule loppumaan koskaan.

Vierailija
4/8 |
20.02.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muuta erakoksi ja ala elämään täysin omavaraisesti.

Vierailija
5/8 |
20.02.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

No nyt! Sinähän olet pääsemässä juuri asian ytimeen. Tuo on hyvä alku matkalla onnellisuuteen. Kunpa useammat tajuaisivat saman minkä sinä, niin maapallolla ja tulevilla sukupolvilla olisi vielä jotain toivoa.

Vierailija
6/8 |
20.02.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei mitään. Lakkaat vaan tavoittelemasta rikkauksia ja ostamasta mitään. Eikö olekin helppoa? 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
20.02.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Määki lopetin shoppailun, enää kuluu rahaa asumiseen, ettiin, matkakorttiin, kirjoihin ja herkkuihin (juustot, hunajat,liha jne). Osakesalkku on iso, joo, mutta sekin on lähinnä vain voimaeläin. Turvaa henkimaailmaa kun siellä on parisataa donaa. Pitää pahat henget loitolla.

Vierailija
8/8 |
20.02.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Enpä tätä maailmaa ole itse rakentanut, joten go with the flow. On se aina kivempaa katsoa 100" kuvaa kuin olla ilman telkkaria. Ajella isolla autolla kuin sotkea pyörällä sateessa. Asua tilavassa omakotitalossa kuin pienessä kopissa. Syödä, mennä, tehdä mitä haluaa kun ei ole rahasta kiinni. Hoidattaa itseään yksityisellä nopeasti ja tehokkaasti jne jne.

En kyllä ihmeemmin vertaa itseäni muihin, koska aina löytyy joku "parempi" ja rikkaampi, enemminkin sellainen maximaalinen hyöty itselle meno.

Toisaalta olisihan se kiva elää omavaraisena jossain huitsin kuusessa, mutta ei se enää onnistu. Olisi päätös pitänyt tehdä aikoja sitten, ei survival taidot kauhean pitkälle riittäisi. Tai mistäs sitä ikinä tietäisi, mutta turvallisesta ja tutusta on hankala luopua.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi viisi kaksi