Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mitäs ilmastoihmiset sanoo tästä?

Vierailija
19.02.2020 |

Maapallolla on ollut satoja erilaisia kausia. Välillä on ollut puoli maapalloa jäässä ja toisinaan on ollut myös paljon lämpimämpää globaalisti kuin mitä tällä hetkellä on. Ihminen tulee ja menee kuten menee muutkin lajit. Suurin ongelma on tämä:

https://www.worldometers.info/world-population/

Mitä enemmän ihmisiä syntyy niin sitä enemmän tarvitaan infraa. Mitä paremmin ihmisiä koulutetaan osaksi yhteiskuntaa sitä nopeammin infra leviää. Nykyinen globaali infra rakennetaan fossiilisilla polttoaineilla joita rahdataan laivoilla. Ne laivat eivät kulje sähköllä. Tarvitaan 10000 miljardia, jotta nykyinen fossiilinen infra muutetaan joksikin vaihtoehtoenergiaksi. Maailman rikkain mies lahjoitti juuri 10 miljardia tähän hankkeeseen. Eli meillä on jo tuosta fossiilittomasta tavoitteesta 0.1% kasassa.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
19.02.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ne sano mitään järkevää kun eivät tajua järkiperusteluja. Tottahan se on että meitä on liikaa nykyistä infraa laajentamaan. Ja laajeneehan se kun ihmiset tekee töitä ja tuottaa veroja.

Vierailija
2/5 |
19.02.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suomalaisen kouluruoan sisältöä rajoittamalla ja Kulmuni/Berner ilmastorahastolla kaikki korjaantuu!

T: Gretalainen

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
19.02.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

40 vuotta sitten jo pidettiin se ensimmäinen ilmastopaneeli ja mitä asian eteen tehtiin Suomessa oli se että saatiin tunahsia suuria rakennuksia homeutettua. Muuta ei sitten ollakaan asialle tehty, paitsi öyhötetty.

Vierailija
4/5 |
19.02.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei tuo näiden tukholmasyndroomaisten hyödyllisten idioottien päähän mene

Vierailija
5/5 |
19.02.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juu eli ei tarvita kuin 9999 tuhatta muuta tahoa lahjoittamaan 10 miljardia. Kuka jatkaa lahjoitusta seuraavaksi? USAn vuosittainen brutton on 20000 miljardia, jotka tuskin menee ilmaston hyväksi etenkin kun nykyinen Pressa ei edes usko ilmastonmuutokseen.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kahdeksan yksi