Minusta terveysturismi pitäisi kieltää. Linkki
https://yle.fi/uutiset/3-11200715
Muu turismi on hyvä, mutta tämä ei.
Jutussa Pekingissä asuva nainen järjestelee rintasyöpähoitoihin ihmisiä Kiinasta.
Suomessa on pula lääkäreistä.
Suomessa kuulemma ei voi kouluttaa enempää lääkäreitä, kun sairaaloiden klinikoille ei mahdu enempää harjoittelevia lääkäreitä. Laadin takia se tapahtuu pienryhmissä.
Eli Suomeen ei saada lisää lääkäreitä, vaikka tarve olisi, kun ei pysty kouluttamaan.
Minusta on huono, jos ylsityissairaaloiohin houlutellaan nyt varakkaita terveysturisteja ulkomailta. Parhaat lääkärit menevät sitten hoitaman niitä, eikä suomalaisille jää senkään vertaa lääkäreitä.
Kommentit (4)
Rikas kiinalainen maksaa hoidosta, suomalainen koditon tai narkkari tai edes pienipalkkainen ei juurikaan. Minusta on oikein hyvä, että jollain saadaan rahoitettua Suomen uppoavaa "hyvinvointia".
Jaa. Itse kyllä laitatan hampaani ulkomailla kun on niin paljon halvempaa. Saavat suomalaiset hammaslääkärit keskittyä hoitamaan kotimaan potilaita.
Vierailija kirjoitti:
Rikas kiinalainen maksaa hoidosta, suomalainen koditon tai narkkari tai edes pienipalkkainen ei juurikaan. Minusta on oikein hyvä, että jollain saadaan rahoitettua Suomen uppoavaa "hyvinvointia".
Mistä sitten suomalaisille riittää hyviä lääkäreitä?
En minäkään tykää siitä että Suomessa hoidetaan aina kaikki muut ensin, mutta suomalaisia ei vahingossakaan. Missä vaiheessa meni niin, että suomalaisesta tuli hylkiö omassa maassaan?