Lue keskustelun säännöt.
Rakennuttaminen haaveena, mistä aloittaa?
23.06.2006 |
Jos haluaa alkaa rakennuttamaan taloa (ei Design-talo tai Älväri) normaalista talopaketista (esim. Kastelli), niin mistäköhän ihmeestä sitä saisi jotain lisätietoja kustannuksista tms ja kehen voisi ottaa yhteyttä ylipäätänsä?
Talopakettitoimittajilta saan helposti kustannustiedot paketeista, mutta voiko rakennusliikkeiltä kysyä jotain " suuntaa-antavaa" arviota rakennuttamisesta ilman tontin yksintyiskohtaisia tietoja jne?
Miten pitäisi edetä? Kiitokset avusta.
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
http://www.vauva-lehti.fi/keskustele/tm.asp?m=7600442&p=1&tmode=1&smode…
Karkeasti voi sanoa, että alle 1500 euron per huoneistoneliö tai 1300 euron per kokonaisneliö on vaikea päästä ilman valtavaa oman työn osuutta, suhteilla saatuja ruokapalkalla työskenteleviä ammattilaisia tai ilmaiseksi (esim. omasta metsästä) saatuja tarvikkeita.
Tuolla rakentaja.fi -sivuilla on hyvä kustannuslaskuri ja informaatiota muutenkin. Päästäkseen kustannuslaskuriin on rekisteröidyttävä, mutta se on ilmaista, joten suosittelen. Pikalaskurista saa pikaisen hinta-arvion ja sitten tarkemmasta laskurista ehkä vähän tarkemman.
Eri talopakettien välillä on tosi vaikeaa tehdä vertailuja, koska pakettien sisällöt eroavat aina vähän toisistaan ja erilaisten ratkaisujen kustannusvaikutuksia on vaikea arvioida. Ja kun talotehtaan edustajilta kysyt, niin he vetävät arvioissa aina kotiinpäin, eli kehuvat taloaan kilpailijaa halvemmaksi - älä usko elleivät he anna sitovaa tarjousta!
Jos itse olisin lähtemässä puutaloa hankkimaan, niin piirtäisin talon itse mahdollisimman valmiiksi tai pyytäisin arkkitehtia piirtämään ja kysyisin tarjouksia joka firmasta sitten samoilla piirustuksilla (useimmat tehtaat kyllä tekevät taloja myös omilla piirroksilla ihan samoihin hintoihin kuin katalogien talojakin). Tarjoukset ovat tällä tavalla aavistuksen enemmän vertailukelpoisia, vaikka sittenkin pakettien sisällöissä on eroja, koska firmat tarjoavat aina omaa " vakiotoimitussisältöään" , vaikka kuinka listaisit tarjouspyyntöön, mitä haluat heidän tarjoavan. Suosittelisin panostamaan tähän tarjouspyyntövaiheeseen, koska siitä määräytyy talon hinta (ja laatukin ) hyvin pitkälle.
Ja sitten kun sinulla on läjä tarjouksia, niin kannattaa vertailla ja odotella rauhassa - useat ovat valmiita pudottamaan hintaa reilustikin viivytystaktiikalla, eli mitä kauemmin odotat, sitä enemmän saat puheluita, joissa halutaan vielä keskustella hinnasta... Ja sitten kun olet sopimuksen tehnyt, niin valvo tarkkaan lopullisia piirroksia, koska firmoilla on tapana yrittää tässä vaiheessa yksinkertaistaa niitä kustannusten pienentämiseksi!