Antti Tuisku on uskovainen?
Kommentit (13)
Vierailija kirjoitti:
Mitä sit? Uskovainen voi olla monella eri tavalla.
Millainen täys uivelo urpo on enää nykypäivänä uskovainen tai ainakaan tunnistaa sen kellekään julkisesti? Luulisi että sellainen olisi sika noloa. Oikein nousee myötähäpeä. Ja vielä Antti Tuisku joka edustaa seksuaaali vähemmistöjä. Luulisi ymmärtävän että tuollainen ulostulo tekee vain hallaa omalle imaholleen ja suututtaa ihmiset.
Olen uskossa enkä yhtään häpeä tunnustaa sitä. Miksi pitäisi? Henkilökohtainen usko Jeesukseen on parasta mitä ihminen voi saada tässä maailmassa jossa on monenlaista ahdistusta: on ilmastoahdistusta, nyt myös korona-ahdistusta ja omia henkilökohtaisia pelkoja ja ahdistuksia. Jeesus on sanonut olevansa tie,totuus ja elämä ja antavansa todellisen rauhan sydämeen, sellaisen rauhan mitä tämä maailma ei voi koskaan antaa.
Ateisteilla tulee olemaan niin juhlat tässä keskustelussa. Älkää lähtekö siihen leikkiin.
Eikös uskossa olo ole selvä tunnustus heikkoudesta, ettei selviä normaalista elämästä ilman hännystelijöitä...?
Antti ei valitettavasti vielä ymmärrä mitä todellinen usko on, hän on ymmärtääkseni jo lapsesta ja nuoresta lähtien ollut kiinnostunut näistä asioista, on lukenut Raamattua ja etsinyt tietä Jumalan luokse. Tämä tie on löydettävissä parannuksen teon kautta uskomalla Jeesukseen omana pelastajanaan, hän ottaa vastaan kaikki jotka pyytävät häntä omaan elämäänsä Herraksi ja Vapahtajaksi.
Eihän kukaan ihminen ole niin vahva että selviäisi omin voimin koko elämänsä ajan, moni kyllä voi olettaa selviävänsä mutta eihän se niin mene. Minusta on rohkeutta tunnustaa ettei jaksa omassa varassaan vaan tarvitsee apua meidän Luojaltamme joka on luvannut vahvistaa heikkoja ja antaa voimattomalle voimaa yltä kyllin.
Antti Tuisku on selvästi niin sekaisin uskonasioitten kanssa, ettei voi olla uskossa. Etsijä voi olla. Hän on saanut lestadiolaisuudesta hyviä kokemuksia joskus nuorena, mutta se on hukkunut pettymyksiin kristittyjä kohtaan. Kaipaa uskoa, mutta ei tajua sen olemusta. Tarvitsisi todellisen kääntymyksen.
Asiaa pitää kysyä henkilöltä itseltään.
Vierailija kirjoitti:
Mitä sit? Uskovainen voi olla monella eri tavalla.
Voihan hän uskoa, että sulhanen joskus löytyy hänellekin. Sekin on uskoa....
Vierailija kirjoitti:
Ateisteilla tulee olemaan niin juhlat tässä keskustelussa. Älkää lähtekö siihen leikkiin.
Niin, pitäkäämme ahdasmielisyytemme salassa.
Antti Tuisku uskoo, että voittaa joskus hiihtokilpailussa.
Mitä sit? Uskovainen voi olla monella eri tavalla.