Aikuisten (noin ja yli nelikymppisten) häät ja niiden leikit
Olen puolen vuoden aikana ollut kaksissa ihan aikuisten häissä. Toisessa tapauksessa molemmat oli toisella kierroksella ja toisessa molemmat ensikertalaisia.
Häissä oli leikkejä ja muita niihin kuuluvia asioita. En tiedä oliko ne hääparin vai kaason yms ideoimia. Kun hääparin kaverit on samaa ikää päivänsankareiden kanssa, tuntui monet leikit jotenkin oudoilta ja puuduttavilta, esimerkiksi morsiuskimpun heitto. No niin, kaikki naiset jotka ei oo naimisissa, menkääs tonne niin katsotaan kuka seuraavaksi pääsee naimisiin. Sinne patistetaan kaikki lesket, hiljattain eronneet tai kauan seurustelleet jotka ei aio naimisiin. Joo leikkiähän se vain on, mutta silti.
Silti sanotaan että nää on tällaset rennot aikuisten juhlat.
Vähän kiireessä kirjoitan, mutta tavoittaako kukaan ajatustani?
Kommentit (5)
Tommosiahan häät vaan on. Onneksi ei ole häitä ollut kaveripiirissä 10 vuoteen. Silloin olikin melkoinen buumi, saattoi olla viidetkin häät per kesä. Kaikki parit yhtä lukuunottamatta on vielä yhdessä, joten ei ole ollut uusintakierroksia.
Toki jokainen pitää häänsä niin kuin tahtoo, mutta kyllä nuo leikit joskus aiheuttavat myötähäpeää.
Aika harva uskaltaa tehdä häistään muuta kuin perusmuotin mukaisia. Hääleikit ovat mielestäni minkä tahansa ikäisten häissä lähinnä puuduttavia ja/tai vaivaannuttavia, mutta jos hääpari niistä aidosti nauttii niin siitö vaan. Hääpäivä on hääparia varten.
Olin serkkuni häissä aikoja, aikoja sitten.
Kovasti oli ohjelmaa ja olin kateellinen sulhaselle, jolla oli kavereita, jotka pitivät puheita ja kova meno oli päällä.
Liitto päättyi pian eroon.
Ehkä ei pidä olla kateellinen kenenkään elämästä, koskaan ei voi tietää, mitä on kulissien takana.
Eräissä toisissa häissä oli illan kohokohta joukkotappelu sulhasen ja morsiamen sukujen välillä.
Ei tavoita. Jokainen saa järjestää sellaiset häät kuin itse haluaa, iästä välittämättä.